Sphynx

20. února 2009 v 16:50 | monča |  Kočkovité šelmy - zvířata

SPHYNX - bezsrstá kočka z Ruska

 Sphynx
VZNIK PLEMENE
Záznamy o existenci bezsrstých koček sahají až do období aztécké kultury. V pozdějším období byla jejich přítomnost popsána v Mexiku r. 1900, v Indii a v Maroku r. 1934 a Paraguayi r. 1939. Vzhledem k tomu, že v tomto období se nikdo nezabýval chovem bezsrstých koček, jednotlivé exempláře vyhynuly. Příroda však i v tomto případě dokázala svoji sílu k zachování druhu a poskytla druhou šanci. První jedinec - bezsrstá kočka, se narodila ve vrhu domácích koček v r. 1966 v Ontáriu (Kanada). Další výskyt bezsrsté kočky byl zaznamenán v r.1974 ve Wadenu (stát Minnesota, USA). Koncem 70. let se objevily další tři bezsrsté kočky v Kanadě, v ulicích Toronta. Díky velkému zájmu chovatelů zachovat tento druh bezsrsté kočky, se objevily první úspěchy v jejich šlechtění a chovu. Toto nové plemeno bezsrsté kočky dostalo název SPHYNX. Podle země původu se často používá i název kanadský sphynx.

Donský sphynx - kotěV roce 1987 se v Rostově na Donu (Rusko) v chovu zkušené chovatelky narodila ve vrhu domácích koček unikátní bezsrstá kočka, která dostala jméno Varija. Ta se stala pramatkou nového plemene bezsrstých koček, které dostalo název DON SPHYNX (donský sphynx). Kočka Varija se stala výjimečnou hlavně tím, že na rozdíl od kanadských sphynx byla nositelkou dominantního genu pro bezsrstost, který se přenáší i na všechny její potomky. Tento dominantní gen HR je hlavním znakem, kterým se donský sphynx odlišuje od kanadského sphynxe, u kterého je tento gen recesivní. Na žádost organizace chovatelů koček TICA, byl Don sphynx v roce 1997 uznán Světovou organizací chovatelů WCF a byl mu přiznán standard plemene a EMS code DSP non.

CHARAKTERISTIKA PLEMENE
DSP je temperamentní, zvídavá, nekonfliktní, tichá, milující a nenáročná kočka. Její tělo je elegantní, pružné, s pevnou kostrou a střední velikosti. Musí mít silné zadní nohy, které jsou delší než přední. Vyznačuje se oválnými tlapkami, na kterých vynikají dlouhé prsty (nazývané opičí), mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Ocas je dlouhý, rovný, silný s oblým koncem. Hlava má klinovitý tvar s výraznými lícními kostmi a očními oblouky. Čelo je rovné s vráskami. Uši Don sphynxe jsou velké, otevřené, mírně nakloněné dopředu s oblým ukončením. Oči jsou velké, mandlového nebo citrónového tvaru (orientální nádech). Jakákoliv barva očí je přijatelná, ale modroocí jedinci jsou v současnosti hitem. Povrch těla donského sphynxe pokrývá pružná elastická kůže, příjemná na dotyk, s vráskami na hlavě, krku, slabinách a nohách. U některých jedinců může být hlava, nos, nohy a ocas osrstěné, délka srsti nesmí přesahovat 2 mm. Zcela holé kočky jsou však nejžádanější a na výstavách preferované. Měly by však mít hmatové vousky, i když to není podmínka. U malých koťátek se může vyskytnout jemné osrstění, které by mělo do 2 let zaniknout. Zbarvení DSP může být rozmanité. Při posuzování se nejvíc bodů přiděluje za úplnou bezsrstost a správně vráskovanou kůži.

Donský sphynxPÉČE
Péče o donského sphynxe je nenáročná. Necitlivější je na prostředí, ve kterém žije - škodí mu velké výkyvy teplot a prašné prostředí. Jeho čistota se udržuje koupáním (cca 2x měsíčně), případně utíráním pokožky navlhčenou jemnou houbou.

Původ.

Bezsrsté kočky se vyskytovaly na různých místech zeměkoule.Sphynx byl však vyšlechtěn v Kanadě z bezsrstých koček,které byly odchyceny v Torontu.

Povaha.

Sphynxové jsou přátelské a naprosto neagresivní kočky.Jsou také nesmírně zvědavé,ze svého vyvýšeného místa sledují veškeré dění v domácnosti a jsou kdykoli připraveni se do dění zapojit.Sphynx je kočka nesmírně vnímavá,citlivá,až naivně důvěřivá.Tyto kočky se velice často naučí přinášet různé hračky,rovněž se naučí otevírat si dveře,ale také rychle najdou jednodušší cestu do pytlíku s pamlsky.Tyto severoamerické kočky se vyznačují vysokým intelektem,jejich charakter se nedá nazvat plně kočičím.Tato kočka má nemálo psích rysů,Tím nejvýraznějším mezi nimi je neobyčejná oddanost až lísavost k pánovi.Sphynxové mají velice rádi společnost,ať už lidskou nebo jiného domácího zvířete.Kočky sphynx jsou známé svou odolnou psychikou.Tato kočka se vlastně ničeho nebojí. Lovecký instinkt,který je zakořeněný ve všech kočkách,sphynx naprosto postrádá.Zato velmi dobře chápou lidské zvyky a na řeč lidí velice rádi odpovídají svým mňoukáním.Tento důvěřivý tvor je vždy připraven se přitisknout svým teplým tělíčkem.

Typ.

Vzhled sphynxů změnil veškeré dosavadní názory na to,jak má kočka vypadat.Sphynxova měkká semišová kůže připomíná na dotek broskvičku a je velmi příjemná.Množství varhánků kůže,dlouhé,téměř lidské prsty,velké a výrazné oči,obrovské uši a čisté linie siluety spíše vytvářejí dojem,že jde o tvora z jiné planety.Sphynxové se vyznačují tichým,melodickým hlasem.Pohlavní aktivita je u nich výrazně snížena ve srovnání s jinými kočkami,proto kocouři obvykle neznačkují a kočky ve dnech říje nijak neobtěžují.Tělesná teplota sphynxů je stejná jako u všech koček,jen na dotek se zdají teplejší,protože nemají chlupovou pokrývku.Tyto kočky jsou zdravé,odolné a udiví nás svým poměrem velikosti a síly.Těmto kočkám nechybí jen srst,ale také postrádají fousky,nejdůležitější výzbroj pro lovení.Péče o tyto kočky není nijak náročná.Stačí jednou týdně vykoupat sphynxe v jemném šampónu.
Sphynx koťata
Tyto kočky budou od vás vyžadovat maximální pozornost a téměř nepřetržitý kontakt.Sphynxové si přes svou velkou vzácnost získávají zaslouženou pozornost a stále větší oblibu,pro své mimořádné vlastnosti.Pokud by jste se rozhodli pro sphynxe můžete kontaktovat některou z mála chovných stanic u nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama