Peří

15. února 2009 v 18:17 | monča |  ptáci
Všichni ptáci (a jen ptáci) mají peří. Peří mívá rozdílnou velikost, tvar a funkci. Opeření křídel - letky - je nezbytné pro létání. Ocasní pera jsou potřebná pro kormidlování a brzdění. Také barvy křídel jsou různorodé. Někteří ptáci jsou nenápadně skvrnití, aby splývali s prostředíím, zatímco ptáci deštného pralesa jsou pro ten samý účel zbarveni zářivými barvami, aby se ukryli mezi pestrými květy.
Péče o peří
Ptáci věnují mnoho času čištění svého opeření. Pročesávají a čechrají peří zobáky, jako si my češeme vlasy hřebenem. Koupou se také ve vodě nebo prachu. Prachové lázně jim pomáhají odstraňovat z peří nečistoty a cizopasníky.
  • Vlasová pera vyrůstají okolo letek a rýdovacíc per a informují ptáka o tom, jakou mají tato důležitá pera polohu.
  • Letky a rýdovací pera vytvářejí nosnou plochu nutnou pro to, abyptáci mohli létat.
  • Krycí pera dávají ptačímu tělu proudnicový (aerodynamický) tvar.
  • Prachové peří pomáhá ptákům udržet tělesnou teplotu - má výborné izolační vlastnosti a ptáci jím také vystýlají hnízda.
RŮZNÉ TYPY PEŘÍ
Stavební látkou pro peří je keratin, který tvoří také vlasy a nehty na prstech. Je lehký, ohebný a pevný. Peří je možné rozdělit na základní čtyři typy. Letky k sobě těsně přiléhají a vytvářejí nosnou plochu nezbytnou pro let. Ocasní (rýdovací) pera jsou nutná pro manévrování při letu a pomáhají ptákům udržovat rovnováhu při přistávání. Často bývají pestře zbarvena a samci je využívají v době toku. Prachové peří tvoří izolační vrstvu, která pomáhá udržovat ptákům vysokou tělesnou teplotu. Izolační schopnosti peří jsou lepší než u srsti. Obrysové krycí peří dodává tělu ptáků aerodynamická tvar.
Každé pero má scou osu tvořenou stvolem, který se dělí na dutou část (brk) a část plnou (osten), ke které přirůstá prapor. Ten tvoří jednotlivé větve, které sa dále dělí na paprsky spojené navzájem háčky. Pokud se struktura pera poruší, ptáci ji při čištění peří opět urovnají.
Maskování
Ptačí peří mívá mnoho barev i vzorů. Samci jsou obv\kle pestřeji zbarveni než samice, aby získali jejich pozornost při zásnubách. Kačer může své pestré opeření předvádět v bezpečí na vodní hladině, zatímco samice sedící na hnízdě musí mít zbarvení slývající s okolím. Takovému zbarvení se říká ochané nebo maskovací. Svému nositeli poskytuje určitou ochranu před nepřáteli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama