obecně

15. února 2009 v 11:22 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
KMEN: Chordata
TRÍDA: Mammalia
RÁD: Carnivora
CELED: Canidae
DRUHY: 36
Psi, vlci, kojoti, šakali a lišky jsou souborně označováni jako psovité šelmy a patří do čeledi psovitých. Prosluli spíše velkou vytrvalostí než výbušnou krátkodobou rychlostí a oportunistickým, přizpusobivým chováním. Jsou charakterizováni štíhlou konstrukcí, dlouhýma nohama a dlouhým huňatým ocasem. Divocí psi obecně obývají otevřené travnaté prostory na celém světě a nežijí jen v izolovaných oblastech jako je Madagaskar a Nový Zéland (kam byli ovšem zavlečeni domácí psi).
ANATOMIE
Psovití mají svalanté tělo s velkou hrudí, srst je obvykle jednobarevná nebo kropenatá. Nohy jsou stavěny pro sílu a vytrvalost v chůzi a běhu; některé ze zápěstních kostí splynuli a na předních nohou jsou kosti vřetenní a loketní pěvne skloubeny tak, že se jejich konce nemohou otáčet kolem osy, dovnitř ani ven. Na zadní noze jsou čtyri prsty, na přední pět a každý prst má na spodní straně tvrdý polštárek či mozol. Drápy jsou krátké, nezatažitelné a tupé (jiné šelmy mají ostré drápy). Psovití mají též dlouhé čelisti, dlouhé tesákovité špičáky (pro zakousnutí kořisti) a dobré vyvinuté trháky (trhací a řezací trenáky a žvýkací stoličky vzadu v čelistech). Kořist stopují podle čichu - v dlouhém zašpičatelém čenichu jsou velké čichové orgány. Také sluch je ostrý, uši dlouhé, vzpřímené, obvykle zašpicatelé. Zrak má menší význam, ale je dobře vyvinutý.
SOCIETY
Menší druhy psovitých šelem se obvykle živí hlavně malými hlodavci a hmyzem, mají trend vytvářet oružná společenská seskupení, ale často žijí buď v párech (např: šakali), nebo osamoceně (např. lišky). Větší druhy, např. vlk nebo pes hyenový, žijí ve smečkách. Ty se skládají z dominantního páru a jeho potomstva, obsazují a chrání teritoria, která vyznačují močí. Mladí jedinci ve smečce jsou ruzného stáří, protože odrostlá mládata zůstávají ve skupině několik let a pomáhají při péči o mláďata nová. Rozmnožuje se jen dominantní pár. Samice vyhrabává doupě, v němž vrhne mládata. Ve smečce se ěasto provádí uvítací rituál, prováďený vzájemným olizováním, vytím a vrtěním ocasem. Obvyklá taktika lovu spočívá ve sledování, respektive stopování např. stáda vysoké zvěře nebo antilop a poté ve společných manévrech vedoucích k oddělení vytypovaného jedince. Ten je pak štván, kousán a trhán členy smečky, až klesne vyčerpáním. Když se pak lovci navrátí k doupěti, vyvrhnou maso mláďatatum k nakrmení.
PSI A LIDÉ
Psovité šelmy byly človeku k užitku v průběhu celé historie lidstva. Například ve volné přírode jsou duležitým faktorem řízení stavu hlodavců, které se mohou rychle spirálovitě zvyšovat, jestliže se ocitnou bez kontroly. Navíc pes domácí - který se vyvinul z vlka před více než 10 000 lety - měl a má významnou úlohu v celé řade lidských činností. Pes domácí má větší variabilitu mezi vyšlechtenými plemeny než všechna ostatní domácí zvířata. Počínaje maličkým psíkem čivavou k obrovitému bernardýnovi existují rasy specializované pro lov, pastevectví, hlídání, pracovní činnosti, nošení nebo tahání břemen i jako přítulní druhové človeka.
Přes tyto skutečnosti jsou však také mnohé psovité šelmy považovány za škůdce. Například vlk obecný byl pronásledován a loven jako zabiják cenných hospodářských zvírat. Výsledkem je, že se stal v celém jeho areálu vzácností a v mnohých regionech úplně vyhynul. Jiné druhy jsou na tom dokonce ješte hůře - např. pes pralesní a pes hřivnatý jsou u hranice vymření, vlk rudohnedý nyní přežívá jen v zoologických zahradách. Na druhé straně kojot a liška obecná - dva velcí oportunisté - využívají výhod plynoucích z šírení městských prostredí a jsou hojnejší než kdykoliv před tím.
Utužování svazku
Tvorba a utužování svazeb mezi členy smeček má základní důležitost pro život psů, kteří žijí ve smečkách. U psů hyenových je vzájemné olizování a knučení součástí rituálu, jak dospět ke společnému vyladění před lovem. Jedině díky součinnosti a týmovému lovu dokážou tito psi srazit a zabít kořist větší než jsou sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama