Liška polární

15. února 2009 v 11:44 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Délka: 53-55 cm
Ocas: 30 cm
Hmotnost: 4 kg
Sociální jednotka: skupina
Stav ochrany: běžný druh
Rozšíření: severní Kanada, Aljaška, Grónsko severní Evropa, severní Asie (Pobřežní pásma včetně plochých mořských břehů i útesů, pásma nad přílivovou zónou, mezi linií nejvyššího přílivu a odlivu a v mělkých vodách, Polární regiony včetně tundry a ledovců)
Liška polární (pesec) má dva barevné typy čili fáze. Lišky bílé fáze jsou v zimě skoro čistě bílé, a tedy výborně maskované ve sněhu a na ledu. Tato fáze se vyskytuje v pravé teundře, otevřených planinách bez stromů a s travnatými kopečky. Lišky modré fáze spíše ve smíšených pobřežních a křovinatých biomech a jsou v zimě světle šedohnědé s modrým odstínem.
Potrava lišky polární je velmi rozmanitá - hlavně lumíci, ale také ptáci, vece, krabi, ryby, hmyz, zdechliny tuleňů a kytovců, plody, semena a odpadky po lidech.
Socienty jsou taktéž měnlivé, skládají se z párů samec - samice, větších skupin nerozmnožujících se jedinců nebo rozmnožujícho se páru s pomocnými samicemi.
Hloubý rozlehlé nory se složitým systémem doupat pro úkryt a rozmnožování, Reprodukce těsně souvisí s dosupností potravy: když jsou hojní lumíci, je ve vrhu více než patnáct štěňat, zatímco v průměrném roce je šest až deset.
Letní kožichy
Letní srst lišky polární je o polovinu tenčí a řidčí než zimní. Lišky bílé fáze jsou v létě šedohnědé až šedé ma hřbetě a šedé na spodině těla; lišky modré fáze jsou hnědší a tmavší.
Balík srsti
Liška polární má malé uši. tupý čenich a ktrátké nohy a ocas, protože z těchto tělesných částí se teplo ztrácí nejrychleji. Všechny kromě nosu jsou porostlé hustou srstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama