Liška obecná

15. února 2009 v 11:30 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Vulpes Vulpes
Délka: 58-90 cm
Ocas: 32-49 cm
Hmotnost: 3-11 kg
Sociální jednotka: pár
Stav ochrany: běžný druh
Rozšíření: Arktida, Severní Amerika, Evropa, Asie, severní Afrika, Austrálie (Les mírného pásma včetně zalesněné krajiny, hory, vysočiny, suťové svahy, pouště, polopouště, polární regiony včetně tundry a ledovcům městská sídliště včetně domů, parků a zahrad)
Liška má mimořádně velký areál, je aktivní ve dne i v noci a velmi přizpůsobivá, pokud jde o životní prostředí (od arktické tundry do centra měst) i o potravu. Doupě má na skrytém místě, například v rozšířené králičí noře, v dutině mezi balvany mnebo kořeny, nebo v prostorách pod hospodářskými staveními. Základní sociální jednotka je samice se samcem, kteří vyznačují své teritorium o velikosti 1-10 km2 močí, trusem a pachem z řitních a dalších žláz. Též se vyskytují skupiny s jedním samcem a více samicemi, ale rozmnožují se jen starší samice. K páření dochází pozdě v zimě nebo brzy na jaře, tehdy samice vydávají strašidelné vřeštivé zvuky (v myslivecké mluvě ,,skolení"). Březost trvá 49-55 dní a ve vrhu je až dvanáct mláďat, v Evropě je průměr 4-5, v severní Americe 6-8. Oba rodiče a ,,pomocnice" , nerozmožující se samice, pečují o mláďata a krmí je ještě potom, co jsou za 6-12 týdnů odstavena. Barva liščí srsti je různá, od šedě nebo zrzavě rudé až k oranžové, obvykle s černě zbarvenou dolní částí nohou a chodidel. Ocas má huňatý a dlouhý, často s černým nádechem a světlý konec.
Rozvážná liška
V oblastech lučních nebo zemědělsky obhospodařivaných se skládá velká část potravy lišek hlavně z králíků a mladých zajíců. Liška svou kořist skrytě sleduje, pak učinní výpad a zmocní se kořisti, dřív než dospěje k doupěti (králík) nebo zrychlí pohybdo běhu (zajíc). Kořist pak uchopí za šíji a odnáší na odlehlé místo, kde ji může pohodlně konzumovat. Liška obecná též požírá brouky, žížaly, žáby, ptáky, myši, hraboše, ovoce, mršiny a odpadky, vskutku skoro vše, co lze jíst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama