Listopad 2008

Výživa starších psů

30. listopadu 2008 v 16:36 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Hlavním znakem stárnutí je vyšší vnímavost k onemocnění. U lidí a společenských zvířat bylo prokázáno, že výživa je jedním z hlavních aspektů geriatrické péče, z důvodu její schopnosti ovlivňovat dvě nebo tři hlavní příčiny úmrtí a prodloužit tak délku života. U psů patří mezi tři Cílem výživy starších psů je optimalizovat kvalitu a délku života a minimalizovat rozvoj onemocnění. Stárnutí je charakterizováno změnami, jeho rychlost a projevy jsou určeny vnějšími a vnitřními faktory, jedním z nich je i výživa.
Psi jsou většinou považováni za starší ve věku mezi 7,5 a 13,5 lety. V tomto období přicházejí často onemocnění spojená s věkem. Malá plemena většinou žijí déle. Protože obvykle bývají psi považováni za starší, když dosáhnou poloviny očekávané délky života, změna krmiva by měla být realizována v 5 letech u velkých plemen a v 7 letech u malých plemen. V uvedeném věku se u psů začínají objevovat nadváha, fyzické změny a změny v chování v souvislosti s věkem.
Veterináři by však neměli akceptovat předpoklad, že špatné zdraví a vyšší věk jsou synonyma. Existuje reálná příležitost pro zlepšení kvality i délky života starších psů pomocí správného nutričního managementu.
Voda
Starší psi mají skon k dehydrataci v důsledku poruch osmoregulačních mechanismů, medikace a chronického onemocnění ledvin (omezení schopnosti koncentrace moči). Proto je velmi důležitý stálý přístup k čisté a čerstvé vodě, jejíž příjem by měl být pečlivě monitorován.
Fosfor a vápník
U starších psů se často vyskytuje určitý stupeň onemocnění ledvin (asi 25 % psů je postiženo). Proto není vhodný nadměrný příjem fosforu.
Osteoporóza se často vyskytuje u starších lidí, ale u starších psů nebývá problémem. Částečným důvodem bude u většiny psů zřejmě celoživotní podávání komerční stravy s dostatkem vápníku. Problém s deficitem vápníku může nastat u starších psů krmených domácí stravou .Poměr Ca : P by měl být 1:1.
Tuk
Nízký příjem tuku je u zdravých starších psů prevencí obezity. Řešení obezity by mělo být naplánováno jako dlouhodobý program, při kterém je nejdůležitější spolupráce veterináře a majitele psa. Dobrým a komplexním řešením je kombinace adekvátní tělesné zátěže, redukční diety (se sníženým obsahem tuku a zvýšeným obsahem vlákniny a proteinů) a popřípadě dalších podpůrných protředků.
Velmi staří psi mohou mít sklony k hubnutí až k vyhublosti. Pro tyto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie, zlepšuje chutnost a také účinnost proteinu. Pro většinu starších psů je doporučený obsah tuku v krmivu mezi 7 - 15% v sušině krmiva. Důležitý je také obsah esenciálních mastných kyselin, jejichž zvýšený obsah v krmivu může napomoci při nutriční terapii mnoha onemocnění.
Struktura krmiva
Onemocnění dutiny ústní jsou nejčastějším zdravotním problémem starších psů. V prevenci a terapii jsou proto důležité veterinární i domácí péče o chrup. Mechanické čištění měkkým zubním kartáčkem, dentálním gelem nebo pastou, popř. speciální dieta, může redukovat akumulaci zubního plaku, kamene (až o 60 %) a s nimi spojeného zánětu dásní a zápachu z dutiny ústní.
Posouzení krmiva a krmné metody
Starší psi mají sklon k obezitě, degenerativnímu onemocnění kloubů, onemocnění srdce, ledvin a k metabolickým poruchám. Jsou také většinou méně aktivní.
Plán krmení by měl být postaven na potenciálních rizikových faktorech a informacích zjištěných z celkového vyšetření a anamnézy. S ohledem na velkou variabilitu ve zdravotním stavu je potřeba zaměřit pozornost na individuální potřeby. Posouzení a zhodnocení výživy je důležité provést několikrát ročně (minimálně 1 - 2 krát), stejně tak jako preventivní prohlídku.
Závěr
Adekvátnost krmiva je vhodné u starších psů posuzovat minimálně jednou až dvakrát ročně. Při změně zdravotního stavu a klinických příznaků je často potřeba neprodleně krmivo změnit a přizpůsobit aktuálním potřebám staršího pacienta. Majitelé zvířat by měli vždy dodržovat pokyny veterináře.

Nejlepší start do života

30. listopadu 2008 v 16:36 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Přinesli jste si domů štěně nebo kotě? Teď tedy začne opravdová zábava! Vybírání jména,
potřeb, obojku, první seznamování s novým domovem, hry a dovádění. Ale pozor, ne vždy je situace tak ideální. Nemusí se vždy jednat o mládě, které je zdravé, čisté, z dobrého chovu a plné energie.

Nemocné štěně nebo kotě

Pokud není vaše štěně nebo kotě zrovna v ideální kondici, tzn. je nemocné, oslabené nebo špinavé, je potřeba mu věnovat mnohem větší péči. Nejdříve ho pečlivě prohlédněte, zda nemá nějaké poranění nebo netrpí zjevnou parazitózou (blechy, vši). Prohlédněte také oči, uši, oblast konečníku, kůži a srst. Pokud se vám cokoliv nezdá v pořádku, pak neváhejte a vydejte se k veterináři. Veterinář se Vás zřejmě zeptá i na to, jak a čím krmíte, a v případě pochybností Vám doporučí odpovídající druh krmiva, protože oslabené mládě možná bude potřebovat speciální stravu. Pokud se jedná o štěně nebo kotě mladší 4 týdnů (např. nalezenec, protože štěně od chovatele by se mělo odebrat nejdříve v 7 týdnech a kotě ve 12 týdnech), bude pravděpodobně nutné mu nabídnout náhražku psího nebo kočičího mateřského mléka. Velmi často se chybuje v tom, že je podáváno mléko kravské, které má v porovnání s mlékem feny a kočky zcela jiné a nevyhovující vlastnosti - především nedostatečný obsah bílkovin a energie a nadměrný obsah mléčného cukru, který bývá příčinou průjmů.

Pokud je u mláděte velmi narušen zdravotní stav, je podvyživené, po úrazu, po operaci a nebo trpí silnou parazitózou, pak je vhodné mu po poradě s veterinářem podávat některou z tzv. pediatrických diet, vysoce stravitelných diet nebo rekonvalescenčních diet, jejichž zkušeným výrobcem je např. společnost Hill´s Pet Nutrition. Jedná se o speciální kompletní krmiva, jejichž nutriční charakteristiky jsou přizpůsobeny potřebám štěňat a koťat (vysoká stravitelnost, suroviny prvotřídní kvality, poměr vápníku a fosforu vhodný pro růst, zvýšený obsah antioxidantů, apod.). Konkrétní dietu Vám doporučí veterinář přesně podle individuálních potřeb Vašeho mláděte.

Zdravé štěně a kotě

Krmivo, které vyberete pro vaše štěně nebo kotě během prvního roku života, je rozhodující pro jeho následný vývoj, zdraví a růst. Není snadné zorientovat se v nabídce krmiv, protože je jich na trhu opravdu mnoho. Zde je pro ujasnění představy několik základních požadavků a vlastností, které by mělo kvalitní krmivo splňovat:

1. Mělo by se jednat o komerčně vyráběné krmivo

Jeho výhodou pro majitele je nejen úspora času, ale i jistota, že štěně nebo kotě dostává opravdu vše, co potřebuje - tento požadavek není téměř možné splnit domácí stravou. Je velmi obtížné obstarat všechny potřebné složky pro přípravu kompletního krmiva - především vitamíny a minerály. Navíc podmínkou pro sestavení nutričně vyvážené krmné dávky je analýza vstupních surovin, kterou lze provádět pouze v laboratoři. Zdánlivou výhodou domácí stravy je cena krmné dávky, avšak po započtení nákladů na doplňkové vitamíny, minerály, mastné kyseliny, kloubní výživu a další biologicky účinné látky, se celková cena značně navýší.

2. Upřednostnit by se měla krmiva kompletní a nutričně vyváženáJejich výhodou je opět úspora času pro majitele a zjednodušený přístup ke krmení,
kdy není potřeba přemýšlet nebo pátrat po vhodné příloze či doplňku vitamínů nebo
minerálů. Výsledkem kombinace levného "supermarketového" krmiva s minerálně-vitamínovým doplňkem může být předávkování určitých látek se závažným dopadem na zdravotní stav mláděte. Kvalitní a nutričně vyvážené kompletní krmivo není potřeba ničím doplňovat.

3. Krmivo by mělo být určeno přímo pro daný věk mláděte a u psů velikost plemene

Krmiva pro štěňata a koťata je vhodné volit mezi krmivy s označením premium nebo superpremium. Za vývojem těchto krmiv stojí vždy některá z vědeckých organizací, která se zabývá výživou a má k dispozici veškeré vybavení (přístroje pro laboratorní analýzu vstupních surovin a výsledných produktů).
Krmiva pro štěňata jsou rozdělena do kategorií nejen podle věku štěněte
(většinou od odstavu ve věku 6 - 8 týdnů až do dosažení dospělosti ve věku 12 měsíců), ale i podle nutričních nároků jednotlivých plemen:
· Malá a toy plemena nárokují větší obsah energie, menší velikost granulí.
· Velká a obří plemena naopak potřebují krmivo se sníženým obsahem energie a vápníku pro zajištění kontrolované rychlosti růstu (překotně rychlý růst má za následek vývojové poruchy skeletu). Je také vhodné, aby krmivo pro štěňata velkých plemen obsahovalo L-karnitin, popř. jinou složku, která je schopna zabezpečit budování pevného svalstva, napomáhat při přeměně tuků na energii a tak předcházet obezitě, která je zvláště u štěňat velkých plemen nežádoucí a je také jedním z predispozičních faktorů pro rozvoj onemocnění skeletu. Dostatečně účinným množstvím se rozumí obsah ve stovkách miligramů L-karnitinu na kilogram krmiva.

4. Součástí krmiva by měl být komplex biologických antioxidantů

Mezi požadavky, na které se v poslední době majitelé zaměřují, patří i poptávka po krmivu bez obsahu umělých barviv, konzervantů a syntetických antioxidantů.
Vhodná kombinace antioxidantů (např. vitamín C, vitamín E) přírodního původu
dokáže:
· povzbudit a udržet dobrou funkci imunitního systému (a tím předcházet onemocněním)
· zlepšit postvakcinační reakce štěňat a koťat (tzn. zvýšit po vakcinaci titr protilátek, které poskytují mláděti lepší ochranu proti danému onemocnění) a zmírnit možné nežádoucí reakce po vakcinaci (teplota, ospalost, nechutenství)
· zmírnit důsledky stresové zátěže, která je způsobena změnou prostředí
a socializací štěněte nebo kotěte

5. Krmivo by mělo mít vynikající chutnost.

Chutnost by však neměla být založena na zvýšeném obsahu soli nebo tuku (rizikové faktory pro onemocnění ledvin, nadváhu, onemocnění kloubů atd.).
Krmivo s vynikající chutností zlepšuje ochotu štěňat a koťat nové krmivo přijímat. Ideální je, pokud je štěně nebo kotě po odstavu nebo po přechodu k novému majiteli krmeno stejným typem krmiva, jakým bylo krmeno u původního chovatele. Postupně je možné uskutečnit převedení na nový druh krmiva dle speciálních nároků štěněte.

6 . Krmivo by mělo mít vysokou stravitelnost


Stravitelnost krmiva je dána kvalitou vstupních surovin (u špičkových krmiv může být stravitelnost proteinů např. až 80 - 90%). Vysoká stravitelnost krmiva snižuje zátěž a možnost podráždění trávicího traktu, způsobené odstavem, převedením na tuhé krmivo (převedení z mateřského mléka na konzervy nebo granulát) nebo změnou prostředí.

7. Krmivo by mělo obsahovat esenciální mastné kyseliny, především omega-3
(popř. v kombinaci s omega-6 mastnými kyselinami)

Bylo prokázáno, ža obsah omega-3 mastných kyselin (především DHA -dokosahexaenové a EPA - eikosapentaenové) v krmivu pro štěňata a koťata má blahodárný vliv na rozvoj poměrně nezralého mozku a zraku, čímž se mládě stává vnímavější, lépe se seznamuje s novým prostředím a následně je také bystřejší a lépe cvičitelné.
Omega-3 mastné kyseliny mají také kladný vliv na stav kůže a srsti. Tyto mastné kyseliny lze doplnit také speciálními doplňky výživy, ale klinickými studiemi bylo prokázáno, že účinnější je jejich působení tehdy, pokud jsou přímo součástí kompletního krmiva. Výrazný je také protizánětlivý účinek omega-3 mastných kyselin. Proto bývají s úspěchem zařazovány do terapie mnoha onemocnění (jsou součástí ledvinových klinických diet, speciálních diet pro zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti u psů a koček s artrózou apod.).

8. Krmivo by mělo udržovat Vaše štěně nebo kotě v ideální kondici


Vždy je důležité dodržovat doporučené dávkování krmiva a následně sledovat vliv příjmu doporučené denní dávky krmiva na výživný stav a celkovou tělesnou kondici. Pokud si sami nevíte rady, jak je na tom Vaše štěně nebo kotě s kondicí, přibýváním na váze, popř. s rychlostí růstu, poraďte se se svým veterinářem. Pravidelná kontrola hmotnosti je u rostoucích jedinců velmi důležitá.


Požadavků na správnou výživu štěňat a koťat je opravdu mnoho, nabídka trhu je však pestrá a stačí si jen správně vybrat. Pokud si nejste s výběrem jisti, požádejte o radu takového veterináře, který Vám poradí i s výživou.
To, co pro vaše štěně a kotě uděláte v prvním roce, se bude odrážet v celém jeho dalším životě a také v kvalitě vašeho společného soužití. Ani dosažení roku věku by však nemělo být pro majitele impulsem k tomu, aby na správnou výživu přestal dbát. Kvalitní a vyvážené krmivo totiž dokáže výrazně ovlivnit jak kvalitu života zvířete, tak i jeho délku.

Pamlsky

30. listopadu 2008 v 16:29 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Pamlsků pro psy máme na trhu velké množství stejně tak jako krmiv. Než si ale pamlsky rozdělíme, musíme si říci kdy je psovi podáváme:

Pamlsky slouží psům především jako odměna. Odměna za dobře vykonaný cvik, či za to, že výchova psa směřuje tam, kde chceme - např. pes se naučil nežrat to, co mu cizí lidé nabízejí.
Pamlsky, jako odměnu, podáváme psovi po dobře vykonaném cviku, a to nejlépe do 5 vteřin. Lovení odměny v kapse a následné podání po dlouhé době, kdy na ni pes čeká, už nemá ten význam, jako když ho pes dostane okamžitě. Pokud ale podáváme psovi pamlsek jen tak, kdykoli během dne, protože obsahuje živiny které pes potřebuje, pak už nemluvíme o pamlsku, nýbrž o doplňku stravy. Tady pozor! Nesmíme tyto dva pojmy zaměňovat či slučovat! Pes nesmí dostat jako odměnu za dobře vykonaný cvik "doplněk stravy," který předtím dostal jen proto, že to obsahuje důležité vitamíny! V takovém případě by došlo buď k tomu, že pes dostává výhradně tyto pochoutky a pak by je už nechtěl, byť za nejlépe vykonaný cvik jaký kdy udělal, protože by byl přesycen touto potravou, vadilo by mu dostávat pořád to stejné. Nebo by vám cvik neudělal jen proto, že ví, že může tuto pochoutku dostat jen tak, řekněme "za nic" a proč by se namáhal něco dělat když to může dostat zadarmo?

Mít pamlsky v kapse?
Samozřejmě si můžete pamlsky strčit do kapsy, nebo do igelitového sáčku a ten pak do kapsy či do batohu strčit. Ale tohle není efektivní. Pamlsky se ze sáčků špatně vytahují, zvláště ve větru. A mít je jen tak v kapse, tak máte za chvíli kapsu ulepenou, pokud máte nějaký mastnější pamlsek. Ale co s tím?

Na trhnu nalezneme pytlíky na pamlsky. Jsou různých velikostí. Koupíte je za pár korun, ty kvalitní i za 1000 Kč. Jsou uzavíratelné a dají se připnout k opasku pomocí karabiny nebo průvlaků.

Pokud máte hodně pamlsků a nechcete je skladovat doma tak, aby se do nich pes dostal, nebo je nemáte kam dát, dají se na trhu koupit dózy na pamlsky. Jejich objem je různý, a cenová dostupnost také dobrá. Pohybují se v cenovém rozmezí asi od 150 Kč do 300 Kč. Záleží však na velikosti a výrobci. Bývají keramické nebo plechové, s různými motivy.

Jaké pamlsky existují?
Obrovská škála pamlsků nám umožňuje vybrat pro našeho psa ten vhodný. Pro malého pamlsky menší, pro většího větší. Pro starého psa měkké, pro psy s dobrými zuby tvrdší.

Z čeho se vyrábějí?
Výroba pamlsků je někdy více, někdy méně složitá. Pamlsků je široká škála a je tedy jasné, že každý obsahuje něco jiného. Ať už jde o sušené uši, či o kosti z buvolí kůže, pamlsky vitamínové, čokoládové, různé keksy, pamlsky na čištění zubů.. Složení každého pamlsku by mělo být podrobně rozepsáno na obalu, tam by také mělo být napsáno, pro jakého psa, případně k čemu, se hodí.


Základní rozdělení:

Pamlsky si můžeme rozdělit na buvolí kosti, čokolády, barevné pamlsky, měkké, sušené, na čištění zubů a dietní.

Buvolí kosti:
Jde o kosti, tyčinky, botičky, uzly a koule ze sušené buvolí kůže. Jsou vhodné na žvýkání. Psům tyto pamlsky velmi chutnají. Některé bývají bělejší, ty obsahují kalcium, které posiluje psovi zuby.
Čokolády:
Normální čokoláda je pro psy velice nebezpečná, neboť obsahuje příměsi, které psa ohrožují na životě, pokud jí sežere moc, může i umřít.
Čokolády pro psy jsou pro psy nezávadné, často mívají až neuvěřitelné příchutě.
Tabulka čokolády, obvykle o hmotnosti 30g, má klasické čtverečky. Bývají v příchutích bílé
čokolády, mléčné čokolády, hovězí, jehněčí a lososová.
Na trhu najdeme také čokoládu ve tvaru kosti o velikosti 5 cm, v různých barvách a chuťových variacích - čokoládová, hovězí, jahodová, vanilková a mléčná.
Pokud ale hledáte něco menšího, než jsou 5cm kosti, a nechcete čokoládu lámat, nabízí se vitaminové dropsy. Balení jsou v rozmezí hmotností 75g - 200g. Vybrat si můžete mezi šunkovými, čokoládovými, mléčnými a jogurtovými.

Barevné pamlsky:
Na trhnu nalezneme lisované barevné žvýkací pamlsky. Jsou vyrobené z rozdrcené syrové kůže a škrobu. Obsahují hodně vápníku.
Můžeme si vybrat z tyčinek, dudlíků, kostí různých velikostí. Najdeme zde také pamlsky v podobě párku v rohlíku či ražniči.
Měkké:

Tyto pamlsky jsou vhodné pro všechny psy, pro psy jsou "voňavější" než ty tvrdé. Vhodné pro štěňata i seniory. Na některých bývá speciálně napsáno určení pro štěňata či seniory. Patří sem různé masové plátky a tyčinky, kostičky… Příchutě také bývají velmi rozmanité.
Sušené:
Sušené pamlsky jsou pro psa doslova pochoutkou. Nejenže krásně voní, ale skvěle také chutnají. Dá se
říci, že sušené pochoutky jsou pro psy nejpřitažlivější a jednoznačně vedou v žebříčku pamlsků.
Pro psa si můžeme vybrat od sušených uší - králičích, hovězích, vepřových, po sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a různé další vnitřnosti a části zvířat.
Některé také mohou být navíc uzené.
Sušené pamlsky pro psy by se měly skladovat v chladu.

Čištění zubů:
Pamlsky na čištění zubů obsahují speciální látky, které pomáhají čistit zuby a odstraňují zubní plak. Uvolňují se při žvýkání těchto pamlsků. Obvykle mívají v názvu denta.
Existují také kosti s různými příchutěmi, např. vanilková, které odstraňují zubní kámen a zápach z tlamy.

Dietní:
Pokud má váš pejsek dietu, nemusíte jej omezovat pouze na dietní žrádlo. Existují velmi chutné dietní pamlsky, které neohrozí dietní režim vašeho psa. Bývají označované jako Light. Vyrábí je Purina ( Pro Plan Biscuits Light) a také Candie´s. Pokud chcete něco na čištění zubů, doporučuji kostičky značky Trixie - Denta fun Veggies.Pamlsky z domácnosti
Došly vám pamlsky pro psy? Nechtějí se vám kupovat?
Jako pamlsky můžete použít piškoty (menším psům rozlámeme na kousky), kostičky sýra či nějakého salámu. Na salámy pozor, bývají hodně solené a obsahují koření. Našim psům nejvíce chutná "točený salám." Dostávají jej jen výjimečně, ale má to žádoucí efekt. Salámy jsou přece jen pro psy velmi voňavé. Kostičky salámu nebo sýra by ale měly být ve velikosti nehtu malíčku, aby se jimi pes nepřesytil. Doporučuje se odměňovat těmito pamlsky jen občas. Piškoty můžou psi dostávat téměř neustále.Dobývat svůj oblíbený pamlsek? Proč ne!
Slyšeli jste už o míči na pamlsky? Je to skvělá hračka pro psa! Stačí dát dovnitř nějaké suché pamlsky a pejsek má o zábavu postaráno. Tím jak se balónek kutálí, pamlsky vypadávají.

Výživa štěňat malých plemen

30. listopadu 2008 v 16:21 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Od narození až zhruba do 24 měsíce je štěně ve fázi růstu. Toto období je mimořádně náročné na výživu. Trávicí systém je mnohem zranitelnější a menší oproti trávicímu systému dospělého psa. Než se z něj stane dospělý jedinec, několikanásobně znásobí svoji porodní hmotnost.
Do 6 měsíce je pro náročný růst potřeba zajistit speciální stravu. Energie, kterou v tomto období vydá, až dvojnásobně přesahuje nároky dospělého psa. V organismu dojde k mnoha změnám - růst, výměna zubů… Proto by štěně mělo dostávat kvalitní stravu, aby nebyl jeho vývoj ohrožen a aby mu zbylo ještě dost energie na hraní a průzkum okolí. Existuje mnoho druhů granulí, na kterých si můžeme dobře povšimnout, že velikost těchto granulí je několikanásobně menší než granule třeba pro velké psy. Nutno podotknout, že pro štěňata malých plemen je velmi důležité, aby granule, které dostávají, obsahovaly velké množství živin a energie.
Pro štěňata malých plemen je specifické to, že mají malou tlamu, malý žaludek a tudíž je nutné jim podávat jen pro ně přijatelné krmení. Tělesně se vyvíjejí velmi rychle a nárůst hmotnosti je také velmi rychlý. Je potřeba proto dbát, aby nebyla překrmována a štěňata netrpěla nadváhou.

Dobré je granule zezačátku máčet, aby je štěně snadněji snědlo. Má totiž velmi jemné malé zoubky a tvrdé granule mohou způsobit vylomení zubů s následným poraněním dásní zvláště ještě předtím, než se mu mléčné zuby vymění za trvalé. Denní dávku jim rozdělte do čtyř i pěti dávek. Štěně musí v hojné míře přijímat živiny i energii a to po celý den, aby na vše mělo dostatek sil. S věkem dávky postupně snižujte.

Krmení psa

30. listopadu 2008 v 16:20 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Základní poměr krmné směsi u štěňat je 2 díly masa a 1 díl přílohy. U dospělého psa je tento poměr obrácený. Strava musí být vlažná, ne horká ani studená. Potřebujeme-li ochutit např. kaši nebo jogurt, použijeme hroznový cukr (glukopur) nebo med. Běžný cukr není vhodný, je pro štěňata hůře stravitelný.
Během celého růstového období je vhodné podávat pejskům jako doplněk mléčné výrobky - tvaroh, smetanové výrobky, sýry, jogurty a žloutek jako pamlsek. Poraďte se však s veterinářem, v případě, že krmíte granulemi, jaké množství mléčných výrobků je pro vašeho psa optimální, abyste se vyhnuli potížím z nadměrného podání vápníku, který už by měl být v granulované stravě pro štěňata obsažen v dostatečném množství.
Pokud podáváte granule pro štěňata po odstavu, doporučuje se zezačátku je podávat přelité masovým vývarem. Řiďte se dávkováním uvedeným na obalu. Nedávejte najednou jogurty, sýry a tvaroh. Vyberte vždy pouze jeden produkt. Žloutek podávejte jednou týdně, případně jej můžete přidat do dávky vařeného krmení, ne do granulí. Ovoce zařaďte do jídelníčku psa tak, aby ho trávil samostatně, nejméně 2 hodiny před nebo po podávání jiné stravy, nepodávejte ho s jinou potravou, aby v útrobách psa nekvasilo a nehnilo.
Doporučuje se také strouhaná mrkev - působí dobře na peristaltiku střev a ovoce. Jednotlivé dávky nemají mít řídkou kašovitou konzistenci, ale podobu husté polévky s kousky masa, těstovin, zeleniny. U rostoucích štěňat zejména velkých plemen se doporučuje i přidávání kloubních přípravků, jako např. Alavis.
Pro správnou funkci trávicího ústrojí je nutné zařadit do jídelníčku i pevné části potravy, je důležité psovi podávat i flaksy a kližky. Krmte pokud možno ve stejnou dobu a na stejném místě. Nesnědené zbytky potravy ihned odkliďte, aby si pes zvykl, že jídlo je podáváno jen ve stanovený čas a nezačal si vybírat.
Pes musí mít vždy přístup k vodě. Pes na granulované stravě má spotřebu vody vyšší, pití vody nikterak u psa neomezujte. Každou změnu diety provádíme pozvolna. Náhlé přechody na jiný druh krmení způsobují trávicí problémy. Po krmení necháme psa alespoň dvě hodiny v klidu. U rozrušeného psa krmení odložte na dobu, kdy se uklidní.

Potraviny, kterým byste se měli při krmení psa vyhýbat:
Sladké pečivo z hladké bílé mouky, cibule, zelí, kapusta, česnek, lomivé kosti, cukrovinky s obsahem cukru, hlavně čokoláda a čokoládové výrobky, které jsou přímo pro psa toxické, potraviny slané (uzeniny) a kořeněné pálivým kořením, slezina (způsobuje průjem) a potraviny slazené umělým sladidlem (v zahraničí byla popsána úmrtí v souvislosti s požitím výrobků s umělým sladidlem xylitol).

Jak často krmíme štěně:
4 - 8 týdnů 5 - 6 x denně

8 - 16 týdnů 4 - 5 x denně

4 - 6 měsíců 3 - 4 x denně

6 - 12 měsíců 2 - 3 x denně

od jednoho roku 1 - 2 x denněKrmnou dávku dospělého psa sestavujte podle typu zátěže psa. Jinak je třeba krmit i březí a kojící feny. Pokud krmíte granulemi, vezměte v úvahu tyto zásady: Nestřídejte granule a tradiční stravu. Nepřidávejte nikdy ani granule do normální stravy. Ke granulím by se neměly přidávat ani vitamínové a minerální přípravky, pouze po dohodě s veterinářem. Předávkováním můžete psovi způsobit vážné zdravotní komplikace.
Doporučeno je pouze podávání kloubních přípravků, které granule neobsahují. Pokud možno granule neměňte a pokud už tak činíte, převádějte ho na jiný typ pozvolna a postupně. Množství denní krmné dávky určuje hlavně výrobce na originálním balení. Rovněž se řiďte kondicí psa a podle ní tyto dávky upravujte.
V současné době se řada majitelů psů opět vrací ke tradiční masové stravě, někteří proto, že granulovanou stravu ani od nejlepších výrobců jejich pes prostě není schopen strávit, případně má jiné zdravotní problémy, ale hodně lidí si je také dobře vědomo, že na tradiční masité stravě jejich pejsek nejen nejlépe prospívá, ale také si nejvíce pochutná. Oblíbená a levná je zejména masová směs Vetamix nebo Falco.
Jestli se rozhodnete svému psu vařit, najdete jistě i další prodejce levného masa ve svém okolí. Ideální je k vařené stravě přidávat kompletní vitamínový a minerální přípravek, kterých je na našem trhu spousta (např. mohu doporučit Canvit Multi pro dospělé psy, Canvit AK pro mladé psy v růstu, stresu, zátěži a rekonvalescenci, Canvit Senior pro psy staré, dále Roboran H a další.
Někteří chovatelé preferují krmit masem syrovým pro jeho vyšší výživnou hodnotu, pak je třeba maso hluboce zmrazit, aby se zničily zárodky parazitů, kteří se v něm mohou vyskytovat. Maso by mělo být čerstvé, nezapáchající, takové maso zmrazte na teplotu -21 °C po dobu 3 neděl a po rozmrazení nenechte maso při pokojové teplotě dlouho tak, aby se na něm pomnožily choroboplodné zárodky, nejrychleji se tak děje u masa drůbežího.
U starších psů a psů s choulostivým trávením se doporučuje podávat krmivo rozdělené zpravidla do 2-3 denních dávek, aby žaludek nebyl drážděn žaludečními šťávami vyráběnými "naprázdno". Krmivo by mělo být kvalitní a dobře stravitelné, protože starší pes už má většinou opotřebované zuby a zhoršené funkce trávicích orgánů. Zohledněte také stav jeho zubů a dásní při výběru potravy a její konzistence.
Krmivo pro starší psy by mělo obsahovat méně bílkovin a mělo by mít nižší energetickou hodnotu než dříve, mělo by mít dostatek vápníku a fosforu a vitamínů a ostatních stopových prvků, protože starší pes už nedokáže tak dobře využít zdroje z potravy jako dříve a také nezapomeňte na vlákninu pro dobré trávení. Vyhněte se podávání kostí a výrobků z bílé mouky.
U granulované i přírodní stravy byste vždy měli staršímu zvířeti přidávat ke krmení želatinové přípravky na obnovu kloubních chrupavek, abyste oddálili problémy s klouby. Na trhu je těchto přípravků celá řada a váš veterinář vám jistě poradí ten správný pro vašeho psa

Výcvik psa

30. listopadu 2008 v 16:18 | monča |  Psovité šelmy - zvířata

Výcvik psa - povely Štěkej, Aport a zdolávání překážek-kladina

V tomto textu se zaměříme na povely Štěkej a Aport a nácvik chůze po kladině, což z pohledu běžného pejskaře jsou možná trochu luxusní a nepotřebné záležitosti, nad kterými snadno mávne rukou, ale pokusím se vás přesvědčit, že tomu tak není a všechny tři dovednosti mohou být velmi užitečné jak vám, tak pejskovi. Pokud chcete někde se svým psem vzbudit hrůzu a dát najevo druhému člověkovi, kterého se obáváte, že pes je nebezpečnější než vypadá, a je tedy nutno s ním počítat, prosté zaštěkání vykoná své, ať už jste přesvědčeni, že se k vám právě vloupává zloděj nebo se k vám blíží někdo na procházce, kdo nevzbuzuje pranic vaši důvěru. Aport ocení páníčci, kteří se nechtějí marně honit za psem, aby jim vrátil jejich míček nebo klacek, což je vysilující natolik, že na samotné vrhání nezbude psovodovi tolik energie. Mazanější pejsci to pochopili a cpou pánovi aport do ruky samovolně. Při překonávání překážek a chůzi po kladině pejsek získává potřebnou stabilitu, cvičení je pro něj většinou velmi zábavné a roste jeho sebedůvěra.
Štěkej
Povel "Štěkej" se musí začít cvičit již u štěňátek, vždycky, když začne z jakéhokoliv důvodu štěkat, zdvihneme prst, nakloníme se nad pejska a pobízíme ho povelem: "Štěkej", dokud štěká. Zjistěte, na co nejčastěji štěká, to mu ukazujte a opět se zdviženým prstem velte, aby štěkal.
Pokud se nacvičuje tento povel se skupinou psů, kde to někteří již mají zafixované, stane se, že se rozštěkají druzí a ten, co se to učí, se přidá. Cvičí se v řadě vedle sebe, kdy opět štěkají všichni psi.
Je také důležité, aby malé štěňátko nikdo nehuboval, když začne štěkat a nechtěl, aby honem zmlklo. Naučit štěkat na povel dospělého psa bývá někdy velmi nesnadné.

Aport
I s tímto povelem je nejlépe začít hned u štěňátek. Při hře upoutáváme zájem štěňátka o předmět, aby jej vzalo do tlamičky. Pak se s ním hrou s předmětem lehce přetahujeme. Nakonec necháme pejska "vyhrát", aby si s předmětem mohl hrát. Zjistí, že sám si tak nevyhraje a předmět přinese k nám, protože to je větší zábava.
Psovod dává pejskovi povel "Pusť!" a bere pejskovi předmět. Pak jej hodí na malou vzdálenost asi 2 až 3 metry a vyzve pejska povelem "Aport", aby předmět přinesl. Pokud se pes za předmětem nerozeběhne, jde psovod k předmětu a snaží se psa vyprovokovat k tomu, aby předmět vzal do tlamičky. Pak si s ním opět s předmětem hraje až k povelu "Pusť!".
Pokud pes jeví tendence s aportem odbíhat, rozhodně ho nehoníme, protože tato činnost by mu přišla nepochybně zábavnější než samotné aportování. Cvičíme pejska na stopovačce. Hodíme aport, zavelíme a pejska, který uchopil aport, ale nechce ho přinášet, si přitáhneme k sobě. Pak povelem "Pusť!" odebereme aport a psa pochválíme.
Povel "Pusť je vhodné nacvičovat ještě před aportem, jakmile ho pes umí, odhodíme předmět na malou vzdálenost - asi dva metry a rozběhneme se směrem k předmětu. Jakmile pes aport uchopí, odbíháme jinam, pes nás pravděpodobně bude následovat. Když nás doběhne, otočíme se čelem k němu a poručíme "Pusť!"
Většina psů jsou dobří aportéři a není problém je aportování naučit. Pokud pejsek nemá o aportování zájem, je dobré předmět umístit na tenký provázek, ukázat pejskovi, odhodit a pokud k němu neběží, začít pomocí provázku předmětem pohybovat. Na pohyb většina psů reaguje. Je možné si taky přivázat se štěnětem na provázek smetáček nebo táhnout za sebou jemně větvenou, hustou větvičku např. břízy, aby se ve psovi probudil lovecký pud. Pozor, abychom psa neuhodili předmětem, aby se pak aportu nebál!
Pokud pes po uchopení předmět opět pustí, zase pohyb předmětem pomocí provázku ho znovu upoutá a když provázek přitahujeme, nakonec se s předmětem dostane před psovoda a pak uchopíme předmět a dáváme povel "Pusť!".Za každé dobré provedení pejska vychválíme a dáme také odměny. Pokud cvik dobře zvládneme, pejsek si pak sám říká o házení aportku.
Překážky
Chůze po překážkách a jejich překonávání je jednou z disciplin zkoušek poslušnosti. Ač by se laikovi mohlo zdát toto cvičení na první pohled trochu zbytečné, je velmi užitečné - nejen pro trénování motoriky pejska - na překážkách se pes naučí se sebejistě pohybovat v nezvyklém terénu, ale i pro spolupráci pán pes má toto cvičení velmi dobré výsledky. Pes se naučí na pána spoléhat, posílí to jeho vazbu k pánovi a zároveň je to blahodárné i pro jeho sebevědomí. V neposlední řadě je taky fakt, že když se pejsci naučí překonávat překážky, toto cvičení je většinou velmi baví.
Při nácviku začněte kladinou. Kladinu je vhodné učit co nejdříve. Zavelte povel vpřed a ukažte směrem, kam se pes má vydat. Od počátku je nutné si neustále uvědomovat, že pes nesmí z kladiny spadnout a nenecháme ho ani kdekoliv seskakovat. Vždy ho navádíme na kladinu přímým směrem, nenecháváme ho ani naskakovat z boku.
Vodítko mějte prověšené, psa nenechte zpomalovat, ani předbíhat, měl by kráčet vedle vás. Tomu je potřeba i u vás přizpůsobit chůzi a zrychlit při sbíhání a nabíhání psa na šikmé plochy na začátku a na konci kladiny.
Pokud se pes na kladině zastaví a nechce jít dál, nedovolte mu nikdy seskočit. Pokud se pes zarazí před náběhovým prknem, případně v části vedoucí vzhůru, snaží se seskočit nebo se prkno obejít, nepoužívejte sílu, ale pokuste se jej nalákat na pamlsek nebo míček v ruce. Pokud zareaguje, nechejte ho vyběhnout nahoru, pak ho zastavte a pochvalte.
Je důležité psa dovést až do konce, nejkrajnější možnost je ho vzít do náruče a sundat, ale nenecháme ho seskočit.

péče o srst

30. listopadu 2008 v 16:15 | monča |  Psovité šelmy - zvířata

Péče o srst

Péče o srst je důležitou otázkou, kterou byste měli vzít v úvahu ještě před koupí psa. Jsou plemena, která potřebují velmi náročnou péči o svou srst a budete muset počítat s pravidelnou návštěvou psího salonu, pokud chcete s pejskem chodit na výstavy - je potřeba mít upravenou srst podle standardu pro dané plemeno.

Naopak neměli bychom to přehánět ani s koupáním. Je pochopitelné, že chceme, aby pes, který s námi bydlí, byl čistý. Při častém koupání však psí kůže bude s největší pravděpodobností reagovat velmi negativně. Zvláště v zimním - a tedy i blátivém období, je vhodnější nečistotu nechat zaschnout a pak vykartáčovat, než každodenní sprchování psa. Jsou psi, kterým podobný přístup nevadí. Mnoho z nich však bude reagovat podrážděním kůže, které může vyústit v obtížně řešitelný problém, jako je např. opakovaný zánět kůže v meziprstí nebo plíseň.

Pokud máte psa s náročným typem srsti, kterou navíc musíte udržovat pro výstavní účely, je řešením pro takové psy například balíčkovaní srsti pro pobyt venku (jorkšír), aby se srst neolámala, někteří majitelé to řeší psími kombinézami. Rozhodně by se však pes neměl stát otrokem své srsti, kvůli které by mu majitelé bránili ve hraní se psy a procházkách.

Na koupání, rozčesávání a údržbu srsti se na trhu nabízí celá řada přípravků, s jejichž výběrem vám nejlépe poradí chovatel nebo veterinář. Vyplatí se zde investovat do kvalitnějších značek. Speciální oleje na psí srst se používají u plemen, která mají svou srst již dlouhou a majitel ji chce až do dalšího koupání udržet nezacuchanou.

Pro údržbu hrubosrstých, hladkosrstých a hedvábných srstí používejte kromě kartáčů, hřebenů a hřebílek trimovací pilku, pomůže vám rychleji odstranit odumřelou srst a nečistoty zachycené v srsti.

Nyní se podíváme se blíže na jednotlivé typy srsti:

Hrubá srst
Tento druh srsti je nutné pravidelně česat a kartáčovat. Při nedostatku péče srst zplstnatí. Srst vyčesejte kovovým hřebenem a poté vykartáčujte kartáčem s dlouhými štětinami. Hrubosrstí psi se asi od 4. měsíce pravidelně trimují, což spočívá ve vyškubávání srsti. Vyžaduje to určitou zkušenost, protože vytrhnout chlup celý i s kořínkem není úplně snadné. Pokud vezmete trimovací nůž s ostrou čepelkou, chlup nevytrhnete, ale přeříznete nebo přetrhnete a výsledek je stejný jako v případě stříhání. Zbytky mrtvé srsti pak zůstávají v kůži, samovolně nevylínají a psa svědí. Ten se začne drbat, kůži poraní a vstupní cesta pro bakteriální nebo kvasinkovou infekci je otevřená.

Dlouhá srst
Na tuto srst používejte nejprve kovový řidší hřeben a potom vykartáčujte kartáčem s delšími štětinami. Štětiny by měly být tak dlouhé, aby pronikly skrz srst až na kůži. Na hustší srst můžete použít taky drátěný kartáč s ohnutými drátky. V období línání je potřeba psa vyčesávat častěji, aby se netvořily plstnaté koláče srsti, pod kterými se vyskytují někdy ekzémy. V případě, že se zacuchanina již vytvořila a nejde rozčesat, je třeba je vystříhat několik mm nad kůží, zde pozor, abyste psa nestříhli, pokud nevidíte, kde stříhat, důkladně místo ohmatejte a postupujte velmi pomalu.

Hedvábná srst
Tato srst je velmi náchylná na zacuchávání se, zvlášť za ušima a ve slabinách a na nohách, je potřeba po každé procházce v náročnějším terénu ze psa vyčesat pomocí řídkého hřebenu bodláky a jinou nečistotu, která by mohla ve srsti zůstat a způsobit zacuchance. Po rozčesání ještě jednou vyčešte srst jemnějším hřebenem a nakonec vykartáčujte kartáčem.

Hladká srst
Hladkosrstý pes nevyžaduje tolik úprav jako ostatní psi, postačí je jednou za týden vykartáčovat gumovým hřebílkem nebo vyčesávací rukavicí, případně nízkým kartáčem s přírodními štětinami a pak vytřít vlhkým hadříkem, který ze srsti setře prach a lupy. Pro dokonalý efekt ještě může přeleštit psa jelenicovou kůžičkou.

Kudrnatá srst
Majitelé těchto psů oceňují v bytech především to, že jejich srst nelíná, avšak je zapotřebí pravidelného stříhání, aby pes vypadal upraveně a nevyhnete se ani častějšímu koupání. Pro zimní měsíce, kdy je venku plno marastu doporučujeme u těchto pejsků raději kombinézku, aby se u nich díky častému koupání nevyskytly problémy s kůží. Srst je potřeba taky pravidelně kartáčovat.

Speciální srsti
Péči o srst se nevyhnou ani majitelé naháčů, někteří své psy vyholují, psy chrání před slunečními paprsky krémem a řeší i takové problémy, jako je vymačkávání černých pórků na kůži. I srst naháčů vyžaduje pravidelné a jemné vyčesávání.

Zvláštní péči o srst musí praktikovat i majitelé psů s dredovitou, provazcovitou srstí jako je šňůrový pudl, puli a komondor. Srst se nerozčesává, ale promašťuje a splétá, aby se provazce neporušily.

Vzhled

30. listopadu 2008 v 16:09 | monča |  Psovité šelmy - zvířata

Vzhled

Uši

Dokážete si představit pejska bez uší? Asi jen těžko. Uši jsou skutečnou ozdobou, která dotváří ten krásný vzhled u psa. Uši se dají rozdělit podle tvaru, velikosti a postavení. Samozřejmě toto všechno musí anatomicky odpovídat ušnímu boltci. Rozlišujeme tedy několik druhů psích oušek - malé klopené (foxteriér), vysoko nasazené trojúhelníkové (bernský salašnický), trojúhelníkové špičaté a směřuj...

Zuby

Psi, ostatně jako všechna jiná zvířata, mají chrup přizpůsobený ke svému potravnímu režimu. Popis chrupu:Dospělý pes má celkem 42 zubů, štěně má celkem 28 zubů. Stejně jako všichni savci má i pes mléčné zuby. Zuby jsou různě opotřebovávány - záleží na potravě psa, rase psa a na péči o jeho chrup. Na každé polovině horní a dolní čelisti má uloženy tři řezáky, jeden špičák, čtyři třenové zuby a ...

Svalstvo

Svaly jsou různě velké a mají různě důležité funkce, tudíž je podle těchto kritérií můžeme rozdělit. Žvýkací svaly - m.maseter a sval spánkový. Tyto svaly umožňují psovi vyvinout silné sevření čelistí a pomocí nich také žvýkat. Ohybače šíje - m. brachiocephalius a m. sternocephalius. Tyto svaly se nachází na krku. Jsou velice mohutné a psovi umožňují (jak už z názvu vyplývá) ohýbat šíji. Ohyba...

Srst

Srst pejsků můžeme rozlišit podle několika hledisek, podle barvy, délky, vlnitosti, hrubosti, někdy se udává zvláštní rozlišení podle ornamentů na srsti (barevné skvrny). Tyto znaky srsti se získávají geneticky a vyšlechtěním. S popisem srsti jsou velké problémy, protože jednotlivá plemena mají různé kombinace barev a znaků, ale ve směs je lze podle srsti rozlišit. Zvláštní druh srsti mají...

Smyslové orgány

Smyslové orgány u psa vždy zajímaly člověka, zejména čich, sluch a zrak. Čich - čich je u psa bezesporu tím nejvíce vyvinutým smyslem a také nejvíce potřebným. (Všimněte si, jak se Váš pejsek každou chvilku začichá). Pes má asi dvě stě miliónů čichových buněk a člověk pouze čtyřicetinu, což znamená něco kolem pěti miliónů buněk. Pes má svůj čich neuvěřitelně vyvinutý a potřebuje jej ke všemu. Čic...

Když si přivezeme štěně domů

30. listopadu 2008 v 16:05 | monča |  Psovité šelmy - zvířata
Příprava domova
Než si štěňátko přivezeme, měli bychom mu jeho nový domov uzpůsobit tak, aby se v něm hned při příchodu cítilo co nejbezpečněji. Štěňata jsou velice vynalézavá a tak se snažíme odstranit vše, o co by se mohlo poranit - ostré rohy, prostory, ze kterých by se nemohlo dostat (prostor za skříní, za radiátorem). Z dosahu také odstraníme všechny kabely od spotřebičů, rádia, telefonu, počítače. Odstraníme vše nebezpečné, na co by štěně mohlo dosáhnout, např. skákáním na nábytek, jídelní stůl. Pokud chceme zamezit skákání na nábytek, který nejde přesunout, můžeme použít speciálních sprejů odpuzujících psy. Pozor dáme také na koberce, štěně je bude kousat, ale může se stát že na nich udělá i nepříjemnou loužičku. Nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé druhy jsou jedovaté. Nejlepší řešení, abyste na nic nezapomněli, je prolézt celý byt po čtyřech a podívat se tak na váš byt z pohledu pejska. Snáze uvidíte, co je nebezpečné.
Doma bychom měli již mít pro štěně nachystaný pelíšek, nejlépe na klidném místě, ale zároveň takovém, aby mohlo štěně alespoň částečně sledovat chod domácnosti. Kromě pelíšku bychom měli mít nachystané i misky na žrádlo a vodu. Ještě budeme pro štěně potřebovat vodítko, obojek, kartáč a nějakou hračku.
Po příchodu do nového domova bychom neměli, alespoň ze začátku, nechávat štěně doma samotné. Už tak je pro něj dost těžké odtržení od mámy a sourozenců. Dejte mu čas, aby si v novém prostředí zvyklo a sžilo se s chodem domácnosti a jejími obyvateli.

A jak krmit štěně?
Předchozího majitele bychom se měli zeptat čím a jak štěně krmil. Na jaké granule bylo štěně zvyklé. Pokud chcete ale štěněti koupit něco lepšího nebo se vám strava nezdá vhodná, je dobré se zeptat třeba ve specializovaném obchodě. Tam vám určitě a rádi poradí jaká strava, nebo značka granulí bude vhodná pro vaše štěně. Nikdy bychom neměli kupovat stravu v hypermarketech. Přehnaně levné granule pro psy často neobsahují dostatečné množství živin, minerálů a vitamínů pro psy. Kvalitní suché krmivo obsahuje vše, co štěně potřebuje, takže není nutné dokupovat další vitamíny. Pejska krmíme podle věku a zátěže, potřebná krmná dávka by měla být uvedena na obalu.
Někteří chovatelé však žrádlo psům vaří. Vhodná je vařená rýže nebo těstoviny s masem a zeleninou. Nikdy nesolíme ani nepoužíváme koření! Je možné s vařenou stravou podávat vitamínové doplňky, ale předem bychom se měli domluvit s veterinářem. Vždy by měla mít strava pokojovou teplotu, jídlo nepodáváme ani horké, ani studené. U vařené stravy platí zásada, že méně je někdy více. V dobrém úmyslu dát svému miláčkovi to nejlepší se může stát, že ho předávkujeme a způsobíme tím více škody, než kdyby nedostal nic. Štěňátkům také můžeme dávat rozšlehaný tvaroh se žloutkem a pár piškoty. Většina štěňat tuhle mňamku miluje. Sem tam můžete koupit štěněti i kvalitní štěněcí konzervu. V letní a podzimní sezóně si pejsci rádi dojdou načesat dostupné ovoce. Jablka, hrušky, broskve, jahody, ostružiny, ryngle. Nepohrdnou ani zeleninou, třeba mrkví nebo rajčaty. Vše jim moc chutná a tak se nedivte, že vám pejsek jednoho dne vyplení zahrádku J
Může se stát, že štěně některou stravu nesnese, potom se držíme toho, co štěněti chutná. Pokud chceme přejít na jiný typ granulí, měníme je postupně přimícháním nových granulek do starých, aby si pejsek zvyknul. Při náhlé změně může trpět průjmem.
Jídlo podáváme v pravidelnou dobu a poté by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby vše stačilo štěně strávit. Misku s jídlem ponecháme maximálně 30 minut. Co nedojí odneseme. Další krmení proběhne v obvyklou dobu. Štěně krmíme 3 - 4x denně, dospělé psy nejlépe dvakrát denně - ráno a večer.

Správná socializace štěněte
Jestliže chceme z pejska bezproblémového společníka, je velice důležité období mezi 7. a 12. týdnem, kdy si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku a i psí mámu, takže je zcela odkázáno jen na nás. Vše co od nás pochytí, to dobré i špatné, si nese s sebou do života. Štěně musíme postupně přivykat na různé situace a zvuky, se kterými se bude setkávat. Vždy to ale musí být pro něj příjemný zážitek. Špatná zkušenost může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat.

plemena psů

30. listopadu 2008 v 15:58 | monča |  Psovité šelmy - zvířata


Plemena psů

Afgánský chrt
Akita inu
Americký kokršpaněl
Americký staffordshirský teriér
Anglický kokršpaněl
Anglický mastif
Anglický pointer
Anglický setr
Anglický špringr španěl
Appenzellský salašnický pes
Argentinská doga
Australský honácký pes
Australský silky teriér
Barzoj
Basenji
Bassethound
Bearded kolie
Belgický ovčák
Bernský salašnický pes
Bígl
Bílý švýcarský ovčák
Bišonek
Bloodhound
Boloňský psík
Bordeauxská doga
Border kolie
Border teriér
Bostonský teriér
Brazilská fila
Briard
Bulmastif
Bulteriér
Cane corso
Coton de Tulear
Curly coated retriever
Černý teriér
Československý vlčák
Český fousek
Český teriér
Čínský chocholatý pes
Čivava
Dalmatin
Dobrman
Erdelteriér
Etlenbuchský salašnický pes
Eurasier
Finský špic
Flanderský bouvier
Flat coated retriever
Foxteriér - hladkosrstý/hrubosrstý
Francouzský buldoček
Gordonsetr
Greyhound
Grónský pes
Holandský pinč
Hovawart
Chesapeake bay retriever
Chodský pes
Irský setr
Irský teriér
Irský vlkodav
Islandský pes
Italský chrtík
Jack Russel teriér
Japan-Chin
Jezevčík
Jorkšírský teriér
Kanárská doga
Karelský medvědí pes
Kavalír King Charles španěl
Kernteriér
King Charles španěl
Knírač
Kolie dlouhosrstá
Krašský ovčák
Krátkosrstá kolie
Labradorský retriever
Laponský ovčák (Lapinporokoira)
Leonberger
Maďarský ohař
Maltézský psík
Malý münsterlandský ohař
Mops
Německá doga
Německý boxer
Německý křepelák
Německý lovecký teriér
Německý ohař dlouhosrstý
Německý ohař drátosrstý
Německý ohař krátkosrstý
Německý ovčák
Německý pinč
Německý špic
Nova Scotia duck tolling retriever
Novofundlandský pes
Papillon
Pekingský palácový psík
Peruánský naháč
Pražský krysařík
Pudl
Puli
Pyrenejský horský pes
Rakouský krátkosrstý pinč
Rhodéský ridgeback
Rottweiler
Rusko-evropská lajka
Saluki
Shiba inu
Sibiřský husky
Skotský teriér
Stafordšírský bulteriér
Středoasijský pastevecký pes
Svatobernardský pes
Šarplaninský pastevecký pes
Šeltie
Švédský laponský pes
Švédský losí pes - jämthund
Tibetská doga
Tosa inu
Velký munsterlandský ohař
Velký švýcarský salašnický pes
Velššpringr španěl
Velšteriér
Vipet
Východosibiřská lajka
Výmarský ohař
West highland white teriér
Západosibiřská lajka
Zlatý retrievertřpytivé obrázky5

23. listopadu 2008 v 16:57 | monča |  třpytivé obrázky...

třpytivé obrázky4

23. listopadu 2008 v 16:47 | monča |  třpytivé obrázky...
dopisní papíry4

23. listopadu 2008 v 16:05 | monča |  dopisní papíry

dopisní papíry3

23. listopadu 2008 v 15:50 | monča |  dopisní papíry

dopisní papíry2

23. listopadu 2008 v 15:30 | monča |  dopisní papíry

dopisní papíry1

23. listopadu 2008 v 15:28 | monča |  dopisní papíry

třpytivé obrázky3

23. listopadu 2008 v 14:55 | monča |  třpytivé obrázky...

třpytivé obrázky2

23. listopadu 2008 v 14:50 | monča |  třpytivé obrázky...

třpytivé obrázky1

23. listopadu 2008 v 14:46 | monča |  třpytivé obrázky...
Moje nej květina
PS:kdyby jste měli nějaké obrázky mé nej květiny nebo něco takového tak mi to pls pošlete na e-mail.Zbožňuji tu květinu.Můj e-mail je monisek55@seznam.cz

petice30

23. listopadu 2008 v 14:27 | monča |  petice

petice29

23. listopadu 2008 v 14:27 | monča |  petice

petice28

23. listopadu 2008 v 14:26 | monča |  petice

petice27

23. listopadu 2008 v 14:26 | monča |  petice

petice26

23. listopadu 2008 v 14:25 | monča |  petice

petice25

23. listopadu 2008 v 14:25 | monča |  petice

petice24

23. listopadu 2008 v 14:24 | monča |  petice

petice23

23. listopadu 2008 v 14:24 | monča |  petice

Fáze měsíce

17. listopadu 2008 v 19:02 | monča |  blog

Popis

Fáze měsíce - Nov

Nov - stáří 0 dní

Životní cyklus Měsíce začíná novem, kdy se náš soused nachází mezi Zemí a Sluncem. Osvětlena je jeho odvrácená strana, při pohledu ze Země je tudíž neviditelný. Jednak se díváme na jeho temnou polovinu, jednak se zdržuje na denní obloze poblíž Slunce. Měsíc v novoluní můžeme spatřit pouze při zatměních Slunce, kdy zakrývá sluneční disk.
Fáze měsíce - Dorůstající srpek

Dorůstající srpek - stáří 0 až 7,4 dní

Již pár dní po novu lze večer nad západním obzorem sledovat úzký měsíční srpek, na obloze je den po dni stále dál od Slunce, zapadá stále později a přibývá.V této době můžeme spatřit slabý svit i na neosvětlené straně měsíčního disku, jde o sluneční světlo odražené Zemí tzv. popelavý svit.
Fáze měsíce - První čtvrť

První čtvrť - stáří 7,4 dní

Měsíc má podobu písmene D, vychází již poledne a zapadá kolem půlnoci. Jedná se o význačnou fázi, které říkáme první čtvrť. Nastává zároveň jedna z nejlepších příležitostí pro prohlédnutí si Luny v dalekohledu. Na rozhraní světla a tmy se totiž nacházejí útvary poblíž středu měsíčního disku, které nejsou zkresleny šikmým pohledem.
Fáze měsíce - Dorůstající Měsíc

Dorůstající Měsíc - stáří 7,4 až 14,8 dní

Měsíc je stále nápadnější, neboť dorůstá a svítí po větší část noci. Právě v tomto období nastává vhodná doba k prohlédnutí kráteru Copernicus nebo Moře dešťů.
Fáze měsíce - Úplněk

Úplněk - stáří 14,8 dní

Měsíc dorostl do úplňku, je osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. Úplňkový Měsíc zpravidla vychází hned po západu Slunce a rychle zalévá okolní krajinu svým kouzelným svitem. Jeho jas se ale zároveň "rozlévá" po celé obloze a nedovoluje sledovat slabější objekty. Za úplňku může za určitých okolností nastat úkaz, kterému říkáme zatmění Měsíce.
Fáze měsíce - Couvající Měsíc

Couvající Měsíc - stáří 14,8 až 22,1 dní

Po úplňku se hranice světla a stínu objevuje u pravého okraje Měsíce a tentokrát představuje hranici, kde naopak Slunce zapadá. Tma vítězí nad světlem a Měsíc "couvá". Vychází stále později a zapadá až po východu Slunce.
Fáze měsíce - Poslední čtvrť

Poslední čtvrť - stáří 22,1 dní

Večerní terminátor dorazil až ke středu měsíčního disku - Měsíc je v poslední čtvrti a má podobu písmene C. Vychází až kolem půlnoci a k západnímu obzoru se sklání za denního světla někdy kolem poledne. Opět se začíná objevovat popelavý svit.
Fáze měsíce - Ubývající srpek

Ubývající srpek - stáří 22,1 až 29,5 dní

Před svítáním se však nad východním obzorem objevuje srpek ubývajícího Měsíce. Den po dni vychází později a brzy zmizí v záři vycházejícího Slunce. Nastává nov a začíná nová lunace, nový cyklus měsíčních fází.

Význam barev

17. listopadu 2008 v 19:00 | monča |  blog
VÝZNAM BAREV
Význam barvy - Bílá

Bílá

Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.
Význam barvy - Černá

Černá

Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.
Význam barvy - Červená

Červená

Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.
Význam barvy - Fialová

Fialová

Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.
Význam barvy - Hnědá

Hnědá

Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.
Význam barvy - Modrá

Modrá

Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost a lhovážnost. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.
Význam barvy - Oranžová

Oranžová

Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.
Význam barvy - Růžová

Růžová

Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.
Význam barvy - Šedá

Šedá

Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.
Význam barvy - Tyrkysová

Tyrkysová

Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.
Význam barvy - Zelená

Zelená

Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.
Význam barvy - Zlatá

Zlatá

Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupujíují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.
Význam barvy - Žlutá

Žlutá

Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci.