Jak se máš chovat ke koni

4. května 2008 v 20:41 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Pravidla hry mezi jezdcem a koněm

I když máš koně velmi rád, nepřenášej na ně své způsoby myšlení a jednání! Koně se k tobě chovají podobně jako k ostatním koním, ale ty se ke koni nikdy nechovej jako k člověku. Ohrozil bys tím sebe i jeho.

Potvrzuj své postavení

Kdo zachází s koňmi, musí to i přes všechny přátelské city dělat takovým způsobem, aby jej koně akceptovali stejně jako vůdce stáda. Jakmile kůň jednou zpozoruje, že dokáže mocně působit, nenechá si už líbit nic, na co zrovna nemá chuť. Platí to i pro nejmenšího shetlandského poníka. Člověk má občas problémy udržet se přesně na hraně mezi přítelem a respektovanou osobou. Najisto ale můžeš počítat s jednou věcí: Pokud se pro koně nacházíš na stejném stupni hierarchie jako je on sám, ve vážných případech tě nikdy neposlechne. Proto když budeš s koněm zacházet, provádět jej, čistit a krmit, musíš rozhodně dbát na to, aby si vůči tobě nedovolil nějaký výpadek respektu. Zní to tvrdě, ale pro koně je to úplně normální věc.


Dávej jasné příkazy

Křikem a ranami bičem sice můžeš docílit toho, aby tě kůň ze strachu poslechl, ale je to hrozné zacházení, zastrašuje koně a nahání jim úzkost. Dokonce může zúůsobit i to, že budou vzpurní a zlí. Zhluboka se nadechni, seber odvahu a ve styku s koňmi buď energický a jednoznačný. Koně nemají rádi váhavé lidi. Jsou zmatení, když přesně nerozumí tomu, co po nich chceš. Proto dávej jen jasné příkazy! Vyžaduj od koně jen takové věci, u kterých si jseš zcela jist, že je kůň může splnit. Svou vůli pak prosazuj velmi trpělivě, ale neústupně, jinak své pořadí v hierarchii prohraješ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bléé bléé | 17. srpna 2009 v 16:11 | Reagovat

:-!  :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama