Květen 2008

prosím pište

31. května 2008 v 14:27 | monča |  blog
Ahojdy lidi, co by jste tady chtěli mít?Pište do komentářů a já to sem potom přidám!!!


obrázky slonů

19. května 2008 v 17:37 | monča |  Chobotnatci- zvířata

obrázky ryb

19. května 2008 v 17:29 | monča |  ryby, paryby

obrázky ptactva

19. května 2008 v 17:21 | monča |  ptáci

jak podepsat petici

14. května 2008 v 15:06 | monča |  petice
Jak podepsat petici:
nejdříve si uložíte petici do malování a tam dáte: vlevo po straně tam je taková kolonka a v ní je třeba jestli chcete sprejovat nebo malovat tužkou nebo udělat jakýkoliv tvar...A také je tam písmeno: A .Tak zmáčknete na to A a kam se chcete podepsat tím myslím na tu petici tak to místo označte a podeište se.Samozdřejmě pokud chcete pomoct třeba zvířatům...

obrázky motýlů

7. května 2008 v 19:04 | monča |  motýli


obrázky labutí

7. května 2008 v 18:42 | monča

obrázky králíků

7. května 2008 v 18:27 | monča |  Zajícovci - zvířata
Všeci jsou roztomilí!

obrázky hrochů

7. května 2008 v 17:16 | monča |  Sudokopytníci - zvířata
ta má zuby co?

popis kopyta

7. května 2008 v 17:09 | monča |  Lichokopytníci - zvířata

Popis kopyta:


Stavba těla

7. května 2008 v 17:05 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
 1. úhel dolní čelisti

 2. žuchva

 3. dolní čelist

 4. líce

 5. brada

 6. dolní pysk

 7. štěrbina ústní

 8. horní pysk

 9. nozdry

 10. nos

 11. čelo

 12. kštice

 13. ucho

 14. vaz

 15. krajina spánková

 16. hřeben krku

 17. hříva

 18. kohoutek

 19. lopatka

 20. levá sedlová krajina

 21. bedra

 22. kříž

 23. krajina hrbolu kyčelního

 24. záď

 25. kořen ohonu

 26. ohon

 27. hýždě

 28. stehno

 29. bérec

 30. Achillova šlacha

 31. kloub hleznový

 32. zadní holeň

 33. kloub spěnkový

 34. spěnka

 35. kopyto

 36. ohbí hlezna

 37. patní hrbol

 38. zadní kaštánek

 39. korunka

 40. krajina kloubu holenního

 41. krajina šourková s předkožkou

 42. předkolenní řasa

 43. slabina

 44. krajina pupeční

 45. podžebří

 46. hrudník

 47. loket

 48. přední kaštánek

 49. ostruha

 50. přední holeň

 51. kloub nadprsní (karpální)

 52. krajina kloubu ramenního

 53. prsa

 54. žilní rýha krkavičná

 55. dolní okraj krku


slovní fotbal

5. května 2008 v 19:46 | monča
Mno takže tady v téhle rubrice se bude hrát slovní fotbal.Slovní fotbal je hra o tom, že já řeknu nějaké slovo já nwm třeba:mikrofon a ten další člověk musí říct jakékolikv slovo, aby končilo na písmeno ve slově předtím(a to je:mikrofon).A pořád dokola se říkají různá slova na určená písmena.
Ukázka:mikrofon, narcis, sedmikráska...
Tak já začnu a začínám slovem:

papír


texty písniček

5. května 2008 v 18:32 | monča |  texty písní
Ahojky , takže kdyby jste chtěli nějaký text písně sehnat, tak mi napiště a já vám ho seženu nebo alespoň zkusím sehnat.Pište do komentářů!

zbarvení koně

4. května 2008 v 20:56 | monča |  Lichokopytníci - zvířata

VRANÍK

- chlupy v srsti jsou dokonale černé bez hnědého nádechu a bez jakýchkoli světlejších oblastí
- může mít odznaky
- hříva a ocas jsou také černé
- opravdu černé zbarvení je skoro vzácností
- oči, kůže a kopyta mají také tmavou barvu
- jsou i tzv. uhloví vraníci, jejichž černá srst má namodralý nádech vraníci, jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá
- hříbata jsou po narození modrošedá, černají totiž až po vylínání
- typický vraník je třeba Fríský kůň
- je-li kůň opravdový vraník, to poznáme podle barvy chlupů na nozdrách a ve slabinách
- černý hnědák má v těchto místech hnědou srst, vraník nemá nikde hnědou srst

Dobrý jezdecký cvičitel

4. května 2008 v 20:43 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Vzhledem k tomu, že se jedním z nejdůležitějších lidí v životě jezdce stává jeho jezdecký cvičitel či cvičitelka, je dobré poznat tohoto člověka, než se rozhodnete, která stáj bude pro vás tou nejlepší. Proto je dobré, aby jste se nejdříve podívali na jednu nebo dvě jezdecké hodiny pod jeho velením a potom si prošli tyto otázky. Čím vícekrát odpovíte ano, tím příjemnější bude pro vás výuka díky trenérovi :o)
· Odehrává se výuka ve skupinkách maximálně po sedmi žácích?
· Sedí jezdci na koních, kteří se k nim alespoň trochu výškou hodí?
· Jsou ve skupině jen žáci na přibližně stejném stupni výcviku?
· Opravuje trenér jednotlivé jezdce tak, že na chybu nejen upozorní, ale zároveň ji vysvětlí?
· Vysvětluje, jaký smysl mají jednotlivé cviky (například rozdíl mezi shromažďovacími a uvolňovacími cviky)?
· Je v dobrém poměru opravování a pochvala?
· Jsou jeho pokyny klidné a dobře srozumitelné?
· Stará se on, nebo alespoň pomocník, o děti při sedlání koně?
· Vzbuzuje dojem, že chce svým žákům pomoci k tomu, aby se naučili jezdit?
· Je i po jezdecké hodině ochotný odpovídat na dotazy?

Jak se máš chovat ke koni

4. května 2008 v 20:41 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Pravidla hry mezi jezdcem a koněm

I když máš koně velmi rád, nepřenášej na ně své způsoby myšlení a jednání! Koně se k tobě chovají podobně jako k ostatním koním, ale ty se ke koni nikdy nechovej jako k člověku. Ohrozil bys tím sebe i jeho.

Potvrzuj své postavení

Kdo zachází s koňmi, musí to i přes všechny přátelské city dělat takovým způsobem, aby jej koně akceptovali stejně jako vůdce stáda. Jakmile kůň jednou zpozoruje, že dokáže mocně působit, nenechá si už líbit nic, na co zrovna nemá chuť. Platí to i pro nejmenšího shetlandského poníka. Člověk má občas problémy udržet se přesně na hraně mezi přítelem a respektovanou osobou. Najisto ale můžeš počítat s jednou věcí: Pokud se pro koně nacházíš na stejném stupni hierarchie jako je on sám, ve vážných případech tě nikdy neposlechne. Proto když budeš s koněm zacházet, provádět jej, čistit a krmit, musíš rozhodně dbát na to, aby si vůči tobě nedovolil nějaký výpadek respektu. Zní to tvrdě, ale pro koně je to úplně normální věc.


Dávej jasné příkazy

Křikem a ranami bičem sice můžeš docílit toho, aby tě kůň ze strachu poslechl, ale je to hrozné zacházení, zastrašuje koně a nahání jim úzkost. Dokonce může zúůsobit i to, že budou vzpurní a zlí. Zhluboka se nadechni, seber odvahu a ve styku s koňmi buď energický a jednoznačný. Koně nemají rádi váhavé lidi. Jsou zmatení, když přesně nerozumí tomu, co po nich chceš. Proto dávej jen jasné příkazy! Vyžaduj od koně jen takové věci, u kterých si jseš zcela jist, že je kůň může splnit. Svou vůli pak prosazuj velmi trpělivě, ale neústupně, jinak své pořadí v hierarchii prohraješ.

uždění a sedlání koně

4. května 2008 v 20:39 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Uzdění a sedlání
Správně osedlat a nauzdit koně je nutno se dobře naučit, stejně jako je třeba umět jej odstrojit. Koně můžete uzdit či sedlat buď již ve stáji, nebo až po vyvedení na dvůr. V tomto případě musí mít kůň nasazenou ohlávku, aby bylo možné ho bezpečně držet. Při nasazování uzdečky se chovejte tiše a klidně. Snažte se udržet přátelský kontakt s koněm. Výstroj před nasazením vždy důkladně zkontrolujte.
Uždění: Nejdříve se musíte přesvědčit, zda nánosník a podhrdelník nesou zapnuty. Po přetažení otěže přes hlavu koni sundejte ohlávku, ale nechejte ji viset na krku. Je to důležité, neboť v případě potřeby můžete koně snadno přidržet.

1. Zasunutí udidla- Levý palec vložte koni do koutku huby (zvíře ji otevře) a šetrně zasuňte udidlo. Dejte si pozor, abyste koně neuhodili do zubů. Někteří koně jsou na uzdění tak zvyklí, že tlamu otevřou automaticky, když mu před ní udidlo dáte.
2. Přes uši- Nátylník přetáhněte za uši tak daleko, aby se nacházely v prostoru mezi nátylníkem a čelenkou. Tento úkon provádějte opatrně, kůň je uši zvlášť citlivý. Kštici přehoďte přes čelenku.
3. Upínání řemínků- Postupně zapněte nánosník a podhrdelník. Nesmějí být však utaženy příliš těsně. Pod řemeny by mělo být možné volně zasunout 2 prsty.
Sejmutí uzdečky: Před sejmutím uzdečky na krk koně volně pověste ohlávku. Teprve potom rozepněte nánosník a podhrdelník. Jednou rukou uchopte otěže a nátylník a přetáhněte je směrem dopředu (před oči koně). Kůň sám uvolní stisk udidla, které potom snadno vytáhnete z tlamy. Znovu ale dbejte na to, abyste koně náhodou neuhodili do zubů.
Sedlání: Třmeny jsou vytaženy nahoru a podbřišník, na jedné straně zapnutý, je přehozen přes sedlo. Při přenášení sedla si je položte na předloktí a pevně držte, aby jste jej neupustili a tím poškodili vnitřní kostru.
1. Správné nasazení- Nejprve koně uvažte. Pak k němu přistupte z levé strany a sedlo s dečkou zvedněte nad kohoutek. Teprve potom sedlo posuňte do správné polohy. Tento pohyb vždy provádějte po směru růstu srsti. Vypněte dečku a zkontrolujte, zda leží hladce pod velkými bočnicemi.
2. Upnutí podbřišníku- Podbřišník provlékněte koni pod břichem a z levé strany jej přitáhněte. Ne však příliš těsně! Mezi podbřišník a tělo koně by se měla volně zasunout ruka. Utáhněte zápinky podbřišníku jen tolik, aby udržely sedlo. Dotáhnete je až těsně před jízdou. Nakonec prsty zkontrolujte, zda kůže není podbřišníkem někde skřípnutá. Tuto kontrolu proveďte na obou stranách.
Sejmutí sedla: Při snímání sedla nespěchejte, pracujte klidně a opatrně. Sedlo ihned uložte na vyhrazené místo, aby nedošlo k jeho poškození.
1. Zvednutí třmenů- Třmeny vytáhněte směrem nahoru k sedlu, aby k němu zcela přilehly. Pak skrze třmeny protáhněte vrchní i spodní třmenové řemeny.
2. Sejmutí sedla- Opatrně rozepněte podbřišník, aby neuhodil koně do nohy nebo břicha. Pak jednu ruku vložte pod přední rozsochu a druhou pod zadní rozsochu. Sedlo opatrně stáhněte koni z hřbetu směrem k zádi koně. Podbřišník, aby nepřekážel, přehoďte přes sedlo.
Ustrojený kůň: Po nauzdění a osedlání koně vždy zkontrolujte správné zapnutí všech řemenů a překontrolujte, zda jednotlivé součásti dokonale přiléhají k tělu koně. Pozornost věnujte i uložení udidla v tlamě. Případné záhyby na nánosníku a čelence musíte vyrovnat. Zjístíte-li, že kůže pod sedlem je nakrabacená (tvoří mělké záhyby), uhlaď ji. Přitom si můžete pomoci postupným zvednutím nohou koně.
Dokonale ustrojený kůň: Kůň může dosahovat požadovaného výkonu jedině tehdy, je-li bezvadně ustrojen. Veškerá výstroj musí odpovídat jeho velikosti a tělesným proporcím. To platí zvláště o šířce sedla. Úzké sedlo koně dře a tlačí. Zvíře je pak neklidné a narušena je i plynulost jeho pohybů.

výživa pro koně

4. května 2008 v 20:34 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Výživa a krmení koní
Chceme-li, aby náš kůň podával dobré výsledky, je zapotřebí zajistit mu kvalitní plnohodnotné krmivo. Jeho množství a složení musí být samozřejmě přiměřené práci, kterou kůň vykonává.
K tomu, abychom koni poskytli potřebnou výživu, musíme znát druhy krmiv.

Napájení koní
Kůň musí mít neustále přístup k vodě (automatické napajedlo nebo vědro v boxe). Voda by měla být pitná, zdravotně nezávadná, čistá, bezbarvá, bez choroboplodných zárodků, nečistot a zápachů. Její teplota by měla být 10 - 15°C.
Denní spotřeba vody je asi 20 - 40 L. Samozřejmě záleží na pracovním zatížení, ročním obdobím, vlhkosti vzduchu, ale také složení krmné dávky. Před prací kůň nemá dostat velké množství vody, to platí především u koní dostihových.
Hlavně ale musíme vědět, že nesmíme napájet koně bezprostředně po výkonu a koně zpoceného. Tomu podáme nejprve trochu sena a teprve potom můžeme napojit.


Při krmení koně bychom se měli řídit určitými zásadami:
dodržovat dobu krmení při krmení koně nerušit krmit vícekrát denně menšími dávkami (nejčastěji 3x) a to: ráno (1/3 jádra, 1/4 objemné píce), odpoledne (1/3 jádra, 1/4 objemné píce) a večer (1/3 jádra, 1/2 objemné píce) po krmení nechat koně alespoň 1 - 1 1/2 hod v klidu


Příklad denní krmné dávky sportovního a rekreačního koně:

Sportovní kůň

Oves - 5 - 7 kg, seno - 8 kg
Otruby, kukuřičný šrot nebo jiné příměsi - 1/2 kg
Vitamíny - např. EFFOL CONDI - odměrku do ovsa
Mrkev (v zimním období) - 2 - 3 kg

Rekreační kůň
Oves
- 4 - 6 kg, seno - 6 - 7 kg
Otruby pšeničné nebo jiné příměsi - 1/2 kg např. každý druhý den
Vitamíny- podle aktuálních potřeb
Mrkev (v zimním období) - 2 kg

krmení pro tažné koně

4. května 2008 v 20:33 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
KRMENÍ TAŽNÝCH KONÍ
Jak už bylo zmíněno, koně krmíme podle druhu práce a zátěže.

Krmení by mělo být:
1. Individuální - tzn. každý kůň by měl mít vlastní složení krmné dávky (dle výkonu)
2. Krmíme 3x denně a základ krmné dávky by měla tvořit objemná krmiva
3. Poměr jadrných krmiv by měl být následující:
ráno 2/7 v poledne 2/7 večer 3/7
4. Oves zkrmujeme celý, ostatní jadrná krmiva šrotovaná + smíchané s řezankou. Směsi ovlhčujeme vodou nebo melasou.Poměr jadrných krmiv s řezankou
pracovní klid
1 : 2
lehká práce
1 : 1 a 1/2
střední práce
1 : 1
těžká práce
1 : 0,5

5. Přechod na jinou krmnou dávku musí být pozvolný
ářčáářPřibližné krmné dávky pro tažné koně
Zimní krmné dávky v KG
Letní krmné dávky v KG
Hmotnost koně
Druh práce
Jádro
Seno
Sláma
Štavnaté
Jádro
Seno
Sláma
Zelená píce
500 kg
pracovní klid
0,85
3,5
3
5,5
0,85
---
3
19
lehká práce
1,60
5,5
3
8
1,60
1
3
27
střední práce
2,4
7,5
3
9,5
2,4
1,5
3
27
těžká práce
3,30
8,5
3
10
3,30
4
3
22
600 kg
pracovní klid
1
4,5
3,5
6,5
1
---
3,5
22
lehká práce
1,80
6,5
3,5
9
1,80
1
3,5
30
střední práce
2,6
8
3,5
10
2,6
2
3,5
30
těžká práce
3,6
9
3,5
10,5
3,6
4,5
3,5
24
700 kg
pracovní klid
1,20
5
4
7
1,20
---
4
25
lehká práce
2
7
4
10
2
1,5
4
33
střední práce
2,8
8,5
4
11
2,8
2,5
4
33
těžká práce
3,8
9,5
4
11,5
3,8
5
4
26

A ještě upřesnění k rozdělení práce:
Pracovní klid - je když kůň nepracuje, většinu dne je ve stáji nebo ve výběhu Lehká práce - pracovní doba je kratší než 8 hod, je to práce bez námahy Střední práce - kůň pracuje ve stížených podmínkách, jsou zvýšené nároky na pracovní energii, tempo je větší, jsou kratší přestávky a kůň pociťuje mírnou únavu Těžká práce - trvá déle než 8 hod, jsou kladeny značné nároky na pracovní energii, těžké pracovní podmínky, kůň je velmi unaven a dochází k úbytku živé hmotnosti

Výživa a krmení chovných klisen a plemenných hřebců

4. května 2008 v 20:30 | monča |  Lichokopytníci - zvířata

KRMENÍ CHOVNÝCH KLISEN

U chovných klisen rozlišujeme období první a druhé poloviny březosti, neboť plod se nevyvíjí stejnoměrně. Větší pozornost je třeba věnovat klisně zejména až v druhé polovině březosti, ale nedostatečná a málo vydatná potrava by mohla ohrozit vývoj plodu v kterémkoliv stádiu vývoje.

Přesto bychom se měli vyvarovat po celou dobu březosti krmení těmito krmivy:
velmi nebezpečné je vadné nebo zkažené krmivo není vhodné krmit ani čerstvým, plesnivým nebo zapařeným senem nepodáváme také špatně zkvašenou siláž, nahnilé okopaniny, žitné otruby (námel). Vyřadíme taky žluklé, ztuchlé zrniny.
Krmná dávka by klisně měla poskytnout hlavně dostatek hodnotných bílkovin, kostitvorných minerálních látek, karoten a vitamíny B, D, A. Klisny krmíme 3x denně.
Zhruba 2 - 3 týdny před porodem podáváme MASH, který má mírně projímavé účinky - tím zabráníme trávicím poruchám - zácpě.
Příprava MASHE:
1,25 L horké vody
1,50 kg ovsa
0,25 kg pšeničných otrub
0,05 kg lněného semínka
0,03 kg kuchyňské soli
Klisnu pravidelně čistíme, mírný pohyb povzbuzuje krevní oběh a látkový metabolismus.
Před porodem snižujeme dávky objemných krmiv, předkládáme pouze luční seno + MASH.
Po porodu dáváme MASH, zhruba do týdne přecházíme na normální krmnou dávku.
Tvorbu mléka podporujeme přídavkem krmných okopanin (krmnou mrkví) i slunečnicovými pokrutinami. V době kojení se nemá krmná dávka měnit.
V době, kdy klisnu znovu zapouštíme (7 - 11 den po porodu) zkrmujeme kvalitní seno, naklíčený oves (vit. E), pšeničné otruby, mrkev (provit. A), siláž, sušené kvasnice (vit. D, B).
Napájení klisen - studená, závadná voda může způsobit potrat.
Pastva klisen
má značný vliv na další zabřeznutí
pro kojící klisny je optimální výživou, blahodárně působí sluneční záření a pohyb na čerstvém vzduchu
denní pastevní dávka je kolem 30 - 40 kg pastvy. Přidáváme denně 1,5 - 3 kg ovsa.

KRMENÍ PLEMENNÝCH HŘEBCŮ


U plemenných hřebců je nezbytný pastevní odchov, protože na optimální funkci všech orgánů má vliv racionální výživa, pohyb a přiměřená práce.
Zhruba 1 - 1,5 měsíce před připouštěcím obdobím se přidá jádro a objemná krmiva se sníží.
Nejvhodnější je: luční, vojtěškové, jetelotravní sena, pšeničné otruby, bob, okopaniny a jádro.
V intenzivní pohlavní činnosti se jako doplněk přidává odstředěné mléko, krevní moučka a krev.

krmivo pro koně

4. května 2008 v 20:28 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Váš kůň nebo pony, kterého vlastníte nebo se o něj staráte, potřebuje každý den přísun energie v podobě krmení.Ustájení koně a ponyové potřebují krmení alespoň 3x denně. Největší dávku by měli dostávat jako poslední. Koně mají rádi pravidelnost, proto se snažte svého koně či ponyho krmit pokaždé přibližně ve stejný čas. Samozřejmě každý kůň a pony má rád nějaké jiné krmení, proto vám nemůžu napsat, že zrovna nějaký druh krmení všem koním chutná. Prostě každý kůň nebo pony má jiný jazýček a potrpí si na jiné krmení.

-Koně potřebují asi 1 - 1,1 kg potravy na 45 kg váhy, zatímco ponyové jen asi 0,6 - 1 kg na 45 kg váhy.
-Pro většinu ponyů by poměr krmiva měl tvořit 30% koncentrovaného a 70% objemového krmiva.
-Koně krmte v menších dávkách a častěji. Kůň potom nebude tloustnout, ale vyběhá to.
-Nemůžete po čerstvě nakrmeném koni chtít nějakou těžkou práci. Měli byste ho nechat asi dvě hodiny vytrávit, potom ho můžete bez obav vzít ven.
-Také nesmíte zapomínat na pitný režim. Musíte koni a ponymu zajistit neustálý přísun pitné vody.
-Nenechávejte koně nebo ponyho více než 8 hodin bez krmiva.
OBJEMOVÉ KRMIVO
Běžnou formu objemného krmení je seno, což je usušená tráva. Existují dva druhy sena: seté seno a luční seno.
Seté seno je vhodné pro těžce pracující koně, protože je výživnější než luční seno. Vzniká sušením trav speciálně vysévaných každý rok, které obsahují rostliny jako je jílek vytrvalý a bojínek luční.
Luční seno se vyrábí z běžného porostu pastvin a je na dotek měkčí a zelenější než seno seté. Obsahuje rostliny různorodé a většinou méně výživné. Toto seno je vhodné pro koně, které vykonávají lehčí práci.
Novější typ objemového krmiva je ve formě silážního sena, což je seno neprodyšně uzavřené v plastikových pytlích. Hodí se zvláště pro koně s dýchacími problémy.
Silážní seno se může míchat se senem normálním, nebo zcela nahradit objemové krmivo.
Řezanka je seno buďto samotné, nebo smíchané s 1/3 ovesné slámy a rozřezané na malé kousky pomocí řezačky. Přidává se do krmení, aby se podpořilo žvýkání, a tím i trávení.

KONCENTRÁTY

Krmiva jako oves nebo ječmen se nazývají koncentráty. Jsou to energeticky bohatá krmiva.
Oves byl vždy považován za ideální obilninu pro koně. Jediná nevýhoda ovsa je nízký poměr mezi obsahem vápníku a fosforu, a proto musí být krmivo doplněno vápníkem, aby se vyvážil obsah minerálů. Oves je však také velmi energetický. Oves byste měli nejdříve mírně namačkat a pak během dvou tří týdnů spotřebovat.Ječmen má vyšší energetickou hodnotu než oves, ale menší obsah vlákniny. Podává se mačkaný, ve formě vloček (tepelně upravený) nebo rozemletý na malé částečky (šrot). Celý ječmen byste neměli podávat, protože v tomto stavu je pro koně velmi špatně stravitelný. Měli byste ječmen namočit do horké vody, dokud zrno nerozpukne, nezměkne a nenabobtná.
Kukuřice má vysoký obsah škrobu, ale nízký obsah bílkovin a vlákniny. Většinou se podává ve formě vloček nebo drobných částic. Může být velmi výživná a krmí se jen v malých dávkách.
Otruby, vedlejší produkt při zpracování pšenice, obsahuje velké množství vlákniny a často se podává koním, kteří drží dietu s nízkým obsahem bílkovin nebo nepracují.Lněné semínko je bohaté na tuky a často se podává ke zlepšení kvality srsti. Jestliže ho nejprve neuvaříme, je jedovaté (obsahuje kyselinu kyanovodíkovou). Přidává se v podobě rosolu do běžného krmiva nebo otrubové kaše.
Cukrová řepa je dobře stravitelný zdroj energie a vlákniny. Má vhodný poměr mezi vápníkem a fosforem a používá se ke zlepšení nerovnováhy těchto prvků v obilninách. Dřeň cukrové řepy se prodává v kostkách nebo nakrouhaná. Před krmením jí musíte namočit na 12 hodin do vody. Pokud dřeň namočíte nedostatečně, v koňském žaludku nabobtná s možnými fatálními důsledku.
Melasa je vedlejší produkt při výrobě cukru. Je tmavá a lepkavá a velmi chutná. Do krmení se přidává pro zvýšení energetické hodnoty, zlepšení kvality krmiva nebo k nalákání špatného jedlíka.
SLOŽENÁ KRMIVA
Koncentráty, které se dodávají po kostkách nebo hrubé směsi, jsou známy jako složené krmiva. Připravují se z celé řady součástí a představují vědecky podloženou vyváženou stravu. Jsou dodávány zvláště pro hříbata, březí klisny a závodní koně. Zvláště se hodí pro začátečníky, protože kvalitní složená krmiva usnadňují z velké části starosti s krmením.
Granule jsou drobné tabletky sušeného krmiva. Poskytují dostatek minerálů a vitamínů, které často v obilninách a píci chybějí.
Hrubá směs obsahuje obilniny a granule se směsí vitamínů a minerálů. Obilniny jsou předvařené, což je činí stravitelnějšími.
KRMIVOVÉ DOPLŇKY
Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro růst a zdravý vývoj koně. Některé z nich zajišťují kvalitní pastva a sluneční světlo, jiné si tělo samo vytváří.
Líz, zavěšený na stěně stáje, poskytuje některé vitamíny a minerály, které v koňské potravě scházejí.

sedla

4. května 2008 v 20:23 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
anglické sedlo
drezurní sedlo
skokové sedlo
westernové sedlo

popis uzdy

4. května 2008 v 20:13 | monča |  Lichokopytníci - zvířata
Popis uzdy:
1) podhrdelník
2) nátylník
3) čelenka
4) lícnice páková
5) lícnice stihlová
6) nánosník
7) pákové udidlo
8) podbradní řetízek
9) stihlové udidlo
10) stihlové otěže
11) pákové otěže